Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Muzyka czasu wojny. Posłuchaj nagrań z tragicznego czasu okupacji

Ukazała się trzypłytowa "Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945".

arch.
arch.
Ukazała się trzypłytowa "Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945". Porywające nagrania Sinfonii Varsovii to pierwsze tego typu wydawnictwo fonograficzne w całej historii polskiej muzyki - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Geneza powstania albumu jest klarowna. Po pierwsze, znakomite kompozycje Witolda Lutosławskiego, Ludomira Różyckiego, Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz, Tadeusza Zygfryda Kasserna, Stefana Kisielewskiego, Antoniego Szałowskiego i Mieczysława Weinberga to nie tylko wybitna muzyka, ale również świadectwo mrocznego czasu wojennej pożogi, piękna bohaterskiego zrywu Powstania Warszawskiego, gehenny warszawskiego getta. Kompozytorzy, których dzieła zamieszczono na tym wyjątkowym wydawnictwie przeżyli II wojnę światową w różnych miejscach, w rozmaity sposób doświadczali zagłady. Zarówno tej ze strony hitlerowskich Niemiec jak i totalitarnego systemu stalinowskiego. I kto wie, czy większość tej muzyki nie zaginęłaby w otchłani zapomnienia, gdyby nie artyści. Motorem napędowym wydania albumu byli muzycy Sinfonii Varsovii, orkiestry, która otoczona jest perfekcyjną machiną impresaryjno-wydawniczo-edukacyjną. Jak sami zdradzają w płytowej wkładce: „Czas jakiś temu, pracując nad repertuarem i kalendarzem koncertowym, stwierdziliśmy, że nadchodzący 2014 rok obfituje w ważne historycznie i muzycznie rocznice: 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 71. rocznicę powstania w getcie warszawskim, 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, 100-lecie urodzin Andrzeja Panufnika. Wszystkie istotne i niepozostające w przeszłości bez wpływu na losy naszych rodzin i na nas samych – jako Polaków i muzyków. Z tej emocjonalnej potrzeby zrodził się projekt, który przybrał ostatecznie formę trzypłytowego wydawnictwa – swego rodzaju muzycznej panoramy czasu wojny, getta, Powstania Warszawskiego i polskich skomplikowanych losów, będących tej wojny pokłosiem”.

W czasie sesji nagraniowych za pulpitem dyrygenckim stanęli dyrygenci od lat współpracujący z warszawską orkiestrą: Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk oraz Renato Rivolta. W partiach solowych pojawili się: wiolonczelista Marcel Markowski w porywającym koncercie wiolonczelowym Mieczysława Weinberga oraz pianista Maciej Grzybowski. Warto wspomnieć, że zamieszczona tu kompozycja Weinberga znakomicie wpisuje się w powszechny renesans popularności muzyki tego urodzonego w Polsce kompozytora, najwybitniejszego ucznia Dymitra Szostakowicza. Perłą album jest też „Sinfonia Elegica” Andrzeja Panufnika, ukazująca nieprzeciętny warsztat naszego kompozytora oraz pełnię możliwości wielkiego aparatu wykonawczego blisko stuosobowej orkiestry symfonicznej.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Piotr Iwicki