Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Propagandowe obietnice Tuska i Sikorskiego kontra fakty. Polakom płaci się coraz mniej

- Polski pracodawca nie da tyle co duński czy holenderski, ale gonimy Europę. Sądzę, że dogonimy ich za 7-9 lat. Wtedy dogonimy średnią europejską – obiecuje Donald Tusk.

Patryk Lubon / Gazeta Polska
Patryk Lubon / Gazeta Polska
- Polski pracodawca nie da tyle co duński czy holenderski, ale gonimy Europę. Sądzę, że dogonimy ich za 7-9 lat. Wtedy dogonimy średnią europejską – obiecuje Donald Tusk. Sikorski zaś, że w 2017 r. wartość PKB na głowę Polaka sięgnie 74 proc. średniej w UE. Tyle zapowiedzi, bo z danych Eurostatu rzeczywistość wynika całkiem inna. W ciągu ostatnich 5 lat, zamiast gonić innych, staliśmy się jednym z najsłabiej opłacanych pracowników Unii.

To bardzo złe informacje. Z innych statystyk dowiadujemy się przecież, że jesteśmy najbardziej zapracowanym narodem, że mimo wszystko rośnie wydajność pracy. Gdzie więc podziewa się ten wypracowany dobrobyt? – komentuje dla portalu natemat.pl Piotr Kuczyński, główny ekonomista firmy Xelion.

Jak wynika z danych, rząd wieszczy sukces opierając się na liczbach mówiących o wzroście płac, jednak realną sytuację naszych portfeli możemy ocenić po uwzględnieniu osłabienia polskiej waluty. Wychodzi na to, że nie zarabiamy coraz więcej, ale odwrotnie: zarabiamy coraz mniej, pracując coraz ciężej.

To jednak nie przeszkadza rządowi w składaniu kolejnych obietnic. – Teraz polski pracodawca nie da tyle co duński czy holenderski, ale gonimy Europę. Sądzę, że dogonimy ich za 7-9 lat. Wtedy dogonimy średnią europejską – przekonywał premier Donald Tusk w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Dołączył do niego również szef MSZ, Radosław Sikorski:



Patrząc na dane Eurostatu, widzimy inny wzrost. Opłacalności zatrudniania polskiego pracownika przez zagraniczne przedsiębiorstwa. Niskie wynagrodzenie na godzinę, oddala Polskę od średniej europejskiej, a polskiego pracownika zbliża do pozycji pracownika z Chin:


http://epp.eurostat.ec.europa.eu/

 



Źródło: niezalezna.pl,natemat.pl

sp