W raporcie nt. dezinformacji przedstawionym przez komisję gen. Stróżyka pojawiły się zarzuty wobec zmian w organizacji ABW. W tej sprawie miała zostać powiadomiona prokuratura. Do sprawy odniósł się byłe szef kontrwywiadu prof. Piotr Pogonowski, który w oświadczeniu wytknął szereg błędów w raporcie komisji.
Nie cichną komentarze po ogłoszeniu kompromitującego raportu komisji gen. Jarosława Stróżyka. Telewizja Republika dotarła do informacji, z których wynika, że współautorami ekspertyz z dziedziny dezinformacji byli m.in. dziennikarze i pseudoeksperci występujący w mediach w roli znawców tematu.
Przy okazji lektury raportu pojawiły się uzasadnione zarzuty dotyczące plagiatu, czy niekompetencji autorów.
[ZOBACZ TAKŻE] Niebywałe! Komisja Stróżyka oskarżyła o dezinformację białoruskich opozycjonistów. Bo ostrzegali przed atakami
Do sprawy odniósł się także były szef ABW prof. Piotr Pogonowski. Z doniesień medialnych wynika, że komisja Stróżyka złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości naruszenia przepisów przez byłego szefa kontrwywiadu. Chodzi o rzekomą likwidację delegatur terenowych ABW w 2017 roku.
W oświadczeniu prof. Pogonowski podkreślił, że jeszcze jako pełniący obowiązki szefa służby zlecił audyt agencji. Z przeprowadzonych analiz wynikało, że należy podnieść wydajność jednostek organizacyjnych. W tym celu "delegatury" zamieniono na "wydziały zamiejscowe" i wzmocniono w nich piony operacyjne odbarczając je z kwestii administracyjno-logistycznych.
Wzmocniono kadrowo, doposażono w sprzęt i przeprowadzono niezbędne inwestycje podnosząc jakość i efektywność realizacji zadań ABW w całym kraju
Podkreśli, że "nie jest więc prawdą, że zostały zlikwidowane jednostki ABW odpowiedzialne za realizację kluczowych ze względu na bezpieczeństwo RP zadań - zmieniono jedynie ich nazwę".
Trzeba było nie zaczynać...
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) January 15, 2025
Publikuję oświadczenie b. Szefa ABW Prof. Piotra Pogonowskiego, które do mnie trafiło.
Warto przeczytać całość 👇
Oświadczenie
W zw. z doniesieniami medialnymi dot. złożenia przez Komisję ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce… pic.twitter.com/Ga09a9M0px
Dalej prof. Pogonowski zaznaczył, że wprowadzone zmiany były poprzedzone analizą ich wpływu na bezpieczeństwo narodowe. Tym zajmował się zespół doświadczonych ekspertów. Dowodem na słuszność wprowadzonych zmian, mają być liczne sukcesy w działalności ABW w kolejnych latach.
RP w latach 2017 - 2023 była bezpieczna, także z tego powodu, że ABW potrafiła podnieść efektywność i skuteczność realizowanych zadań. Jednym z elementów tego trudnego procesu, poza inwestowaniem w ludzi i wyposażenie, było także dostosowanie struktury organizacyjnej ABW do rzeczywistej, aktualnej mapy zagrożeń.