Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nie cichną echa afery w Warszawie. Obajtek: "Jakie były rzeczywiste motywy skreślenia Cryogas z listy sankcji"

- Pozostaje pytanie, jakie były rzeczywiste motywy wykreślenia Cryogas z polskiej listy sankcyjnej i jak obecne władze ORLENU ustosunkowały się do oferty Cryogas w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego - pyta były prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek
Daniel Obajtek
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Zależna od warszawskiego ratusza spółka MZA kupiła zajezdnię z infrastrukturą należącą do firmy kontrolowanej przez Rosjan - Cryogas M&T Poland, wpisanej na polską listę sankcyjną. Rosjanie krótko po zakupie sprzedali akcje spółki... za 3 złote. Po kilku miesiącach rząd Donalda Tuska skreślił firmę z listy sankcyjnej. Sprawę obszernie opisali dziennikarze wp.pl, którzy wykazali, że MZA w zajezdni przy ul. Płochocińskiej korzysta z infrastruktury spółki, a warszawskie autobusy mogą jeździć na gazie dostarczanym przez firmę.

Polska 2050 udaje opozycję

Ustalenia dziennikarzy zasiały nerwowość w koalicji 13 grudnia. Wyjaśnień, a właściwie dementi, oczekuje Polska 2050.

- Warszawskie autobusy na rosyjskim gazie?! Czekamy na dementi miasta Warszawa w tej oburzającej sprawie - napisano na profilu twitterowym partii.

Tam natknęli się na kontrę ze strony Anny-Marii Żukowskiej z klubu Lewicy, również członkini rządzącej koalicji.

Kilka dni temu wiceprezydentem Warszawy został Jacek Wiśnicki z Polski 2050. W przeszłości był m.in. burmistrzem dzielnicy Wawer. Wcześniej stanowisko wiceprezydent stolicy piastowała m.in. Adriana Porowska z Polski 2050, która w październiku 2024 r. objęła tekę ministra w rządzie Tuska.

Jak władze Orlenu ustosunkowały się do oferty Cryogas?

Sprawę skandalu w Warszawie oraz MSWiA - które ostatecznie wykreśliło spółkę Cryogas/OMNE z listy sankcyjnej, skomentował w mediach społecznościowych europoseł PiS, były prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Dodał, że spółkę tę tworzono przy finansowaniu ze strony Gazprombanku.

- W czasach, kiedy byłem prezesem Orlenu prowadziliśmy politykę sankcyjną, którą wykluczała współpracę z podmiotami naruszającymi sankcje i dbaliśmy o to, aby nasi kontrahenci nie mieli relacji biznesowych z firmą Cryogas. W momencie, gdy ustępowałem ze stanowiska, badaliśmy powiązania Cryogas w związku z wystąpieniem przez tę spółkę o nawiązanie współpracy w zakresie utrzymania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego - napisał Obajtek.

- Pozostaje pytanie, jakie były rzeczywiste motywy wykreślenia Cryogas z polskiej listy sankcyjnej i jak obecne władze ORLENU ustosunkowały się do oferty Cryogas w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego

- dodał.

Obajtek wskazał, że "jeden z obecnych członków Zarządu ORLEN był zastępcą Prezydenta Trzaskowskiego".

Chodzi o Roberta Soszyńskiego, który w latach 2018-2021 był zastępcą prezydenta m.st. Warszawy. W przeszłości był m.in. prezesem Ciech Service oraz PERN Przyjaźń.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Cryogas

dm