PiS zawnioskował o upublicznienie analiz ministerstwa finansów, na podstawie których Artur Domański zwrócił się do PKW o dokonanie wykładni jej uchwały. Partia w oficjalnym piśmie, do którego dotarła Niezależna.pl, zarzuca resortowi i jego szefowi „próbę przerzucenia odpowiedzialności za bezprawne pozbawienie finansowania opozycji na przewodniczącego PKW”.
Pełnomocnik finansowy PiS w czwartek złożył do Ministerstwa Finansów wniosek o udostępnienie informacji publicznych:
- Treści analiz prawnych przeprowadzonych w Ministerstwie Finansów, o których zakresie przedmiotowym i istnieniu informuje Minister Finansów w komunikacie z dnia 8 stycznia 2025 r., wraz ze wskazaniem autorów tych analiz.
Minister Andrzej Domański w piśmie do PKW, w odpowiedzi na zobowiązanie do wypłaty środków dla PiS, napisał w środę m.in:, „W Ministerstwie Finansów przeprowadzone zostały szczegółowe analizy prawne, zmierzające do określenia obowiązków Ministra Finansów, wynikających z rzeczonej uchwały PKW i pozwalających na ich niezwłoczne wykonanie. W wyniku tych analiz i mając na uwadze liczne wątpliwości związane z treścią przedmiotowej uchwały PKW, zwróciłem się do PKW o dokonanie wykładni uchwały, czyli wyjaśnienia wątpliwości co do jej treści”.
Ponadto PiS skierowało osobne pismo do szefa PKW Sylwestra Marciniaka.
Rozpaczliwie podejmowana przez Ministra Finansów próba przerzucenia odpowiedzialności za bezprawne pozbawienie finansowania legalnie działającej w Polsce opozycji na Pana Przewodniczącego i PKW, nie może uzasadniać trwania stanu bezprawia i być akceptowana w demokratycznym państwie prawnym
PiS wyraża w piśmie opinię, że uchwała PKW „w swojej treści jest jednoznaczna, niezmiernie prosta i oczywista dla każdego po lekturze tego kilkuzdaniowego dokumentu”.
Zwraca też uwagę, że minister Domański celowo zapomina o swojej roli „księgowego" w sprawie, którą to rolę podkreślał - na szczęście – publicznie. PiS podkreślił ponadto, że wniosek „dokonanie wykładni" nie ma podstawy prawnej.
Pełnomocnik PiS w piśmie do szefa PKW wyraża też pogląd, że Domański „pozostaje w bezprawiu”, nie wykonując uchwały PKW z 30 grudnia 2024 r
Zaapelował również do Marciniaka, aby reprezentując organ powołany ustawowo do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, zwrócił się z „wyraźnym wnioskiem o wykonanie obowiązku ustawowego, pod rygorem zawiadomienia organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa urzędniczego”.