Państwowa Komisja Wyborcza podczas dzisiejszego posiedzenia przyjęła sprawozdanie finansowe PiS za wybory parlamentarne w 2023 r. 4 członków PKW głosowało "za", 3 "przeciw", a 2 wstrzymało się od głosu.
Za przyjęciem takiej uchwały głosowało czterech członków PKW: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski; trzech 3 było przeciw: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś; dwóch wstrzymało się od głosu: Ryszard Balicki i Konrad Składowski.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie SN, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - która wydała to orzeczenie - jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności.
"Niniejsza uchwała została podjęta wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi (PiS) przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest immamentnie i bezpośrednio powiązana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu będącego sądem w rozumieniu Konstytucji i Kodeksu wyborczego. PKW nie przesądza przy tym, iż IKNiSP SN jest sądem i nie przesądza o skuteczności orzeczenia"
- głosi treść przyjętej uchwały.
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w poniedziałek ponownie zajęła się sprawozdaniem komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja ta wynika z orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która uznała skargę PiS na wcześniejsze odrzucenie sprawozdania przez PKW.
W posiedzeniu wzięli udział wszyscy członkowie PKW.
Ryszard Kalisz na samym początku obrad złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad głosowaniem nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS z wyborów do Sejmu i Senatu.
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak mówił dziennikarzom przed poniedziałkowym posiedzeniem PKW, że podjęta 16 grudnia decyzja o odroczeniu obrad do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP" statusu prawnego Izby Kontroli SN, nie była uchwałą, wbrew krążącym takim informacjom. Zwrócił ponadto uwagę, że w Kodeksie wyborczym nie ma podstawy prawnej do podjęcia decyzji o odroczeniu czy zawieszeniu postępowania w jakiejś sprawie przez PKW.