Gruzińscy archeolodzy piszą w raporcie o swoim odkryciu opublikowanym w Journal of Ancient History and Archaeology:
Ogólnie rzecz biorąc, znaki na tabliczce nie powtarzają żadnego znanego nam pisma; jednak większość użytych w nim symboli przypomina te znalezione w skryptach Bliskiego Wschodu, a także tych z geograficznie odległych krajów, takich jak Indie czy Egipt…".
Wino czy...
Badacze twierdzą, że symbole, które są najbliżej dopasowania rzeźb na tabliczce, pochodzą z języka znanego jako proto-kartwelski, przodka współczesnego języka gruzińskiego, który był używany około pięciu lub sześciu tysięcy lat temu. Co ciekawe, rzeźbione kształty na tablicy podobne są do znaków ze starożytnych pieczęci używanych w przedchrześcijańskiej Gruzji we wczesnej epoce żelaza. Archeolodzy uważają, że te przedmioty wykonane z kości, były prawdopodobnie używane przez urzędników do oznaczania ilości wina i innych towarów. Warstwa geologiczna w której znaleziono płytę sugeruje, że artefakt pochodzi z późnej epoki brązu lub wczesnej epoce żelaza, ma więc około 14 000 lat.
Złote Runo
Gruzińscy archeolodzy spekulują też, że język na tabliczce może być przykładem zaginionego, legendarnego języka znanego jako runy kolchijskie. Język ten był używany i pisany w starożytnej krainie znanej jako Kolchis, która znajdowała się w części współczesnej Gruzji, graniczącej z Morzem Czarnym. W mitologii greckiej to właśnie do Kolchidy Jason i jego Argonauci podróżowali w poszukiwaniu Złotego Runa. Według starożytnych greckich źródeł, mieszkańcy Kolchidy używali magicznego pisma, które było określane jako „Złote Pismo". Bizantyjski uczony św. Eustacjusz pisał w roku 1115, że prawdziwym celem podróży Jasona do Kolchidy było odkrycie tajemnic Złotego Pisma, które najwyraźniej uważano za pobłogosławione przez bogów.
Źródło: Journal of Ancient History and Archeology
#Gruzja #mityczna Kolchida #złote runo #zaginiony język #tabliczka z Bashplemi
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak