W stołecznym ratuszu z dumą są prezentowane symbole środowiska LGBT. Na drzwiach gabinetu zastępcy Rafała Trzaskowskiego Aldony Machnowskiej-Góry wisi wlepka z tęczową flagą i napisem: „Tu jesteś u siebie. Miłość nie wyklucza”.
Zdjęcie, które prezentujemy zostało wykonane w piątek.
Tego było więcej. Różne symbole LGBT wiszą i wisiały w okolicach gabinetu wiceprezydent i w nim samym od bardzo dawna. Nie wszystkim się to podoba, ale cóż - takie warunki pracy.
Jak ekspozycja symboli LGBT ma się do deklaracji kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego? Nijak. "Miejsca publiczne, gdzie są obsługiwani obywatele, powinny być całkowicie neutralne światopoglądowo" – mówił pod koniec listopada Trzaskowski. Jak dodał, podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące obecności symboli religijnych w urzędach.
Nie można też zapomnieć, że to Machnowska-Góra podejmuje decyzje w imieniu ratusza Trzaskowskiego o tym, że wielka kasa trafia dla środowisk LGBT+ . Pieniądze od miasta są kierowane na kontrowersyjne projekty. Muzeum Queer, balet queer, „wykłady o transtorii”, hostel interwencyjny dla osób LGBT – to niektóre z nich.
Więcej pisaliśmy o nich tutaj: https://niezalezna.pl/polska/wielka-kasa-dla-srodowisk-lgbt-od-trzaskowskiego-pieniadze-od-ratusza-na-kontrowersyjne-projekty-na-7-30/531234
Zarządzenie nr 822/2024 z dnia 8 maja 2024 w raz z załącznikami określa standardy "równego traktowania" w stołecznym urzędzie.
W dokumentach znajdziemy zapisy mówiące o tym, jak należy używać języka włączającego.
Nie ograniczaj się wyłącznie do form męskich: Warszawę tworzą nie tylko "mieszkańcy", ale też "mieszkanki". O ile osoba, której te słowa dotyczą, życzy sobie tego - używaj feminatywów
Dalej są również określone zasady używania języka neutralnego płciowo.
Cały osobny standard został poświęcony wytycznym zasadom dotyczącym religii. Standard nr 4 brzmi "przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie".
Przytaczamy w całość wytycznych dotyczących tego podpunktu.
W budynkach urzędu dostępnych dla osób z zewnątrz oraz podczas wydarzeń organizowanych przez urząd nie eksponuje się w przestrzeni (np. na ścianach, na biurkach) żadnych symboli związanych z określoną religią czy wyznaniem. Nie dotyczy to symboli religijnych noszonych przez osoby pracujące w urzędzie na użytek osobisty, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręku.
Wydarzenia organizowane przez urząd mają charakter świecki, tzn. nie zawierają elementów religijnych, np. modlitwy, nabożeństwa, święcenia.
– wyjaśniono.
Po tym zarządzeniu krzyże zniknęły, np. z jednego z warszawskich urzędów. Później – jak tłumaczy ratusz – wróciły na miejsce. Jednak krzyże nie mogą pojawić się w nowotowieranych urzędach i placówkach ratusza!
Na pytanie portalu Onet.pl „czy w nowych placówkach urzędowych w Warszawie krzyże się już nie pojawiają? Czy tak się dzieje?”, miasto odpowiedziało: „Tak. Wytyczne zawarte w zarządzeniu są odpowiedzią na pytania jednostek m.st. Warszawy, które dotyczyły ekspozycji symboli religijnych oraz ceremonii poświęcenia przez księży nowo otwieranych obiektów”.
Tym, że homosymbole wiszą w ratuszu oburzeni są radni PiS.
„Widać dwulicowość Trzaskowskiego: w Warszawie tęczowe barwy i walka z konserwatywnymi symbolami chrześcijan, a na prowincji opowieści w strażnicach OSP, o obronie krzyża i sympatii do gospodyń wiejskich” – powiedział Niezależnej Michał Grodzki, radny województwa mazowieckiego.