Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kluczowy błąd rządowego zespołu. Ta decyzja zwiększyła skalę powodziowej tragedii

Przed wrześniową powodzią popełniono kardynalny błąd w gospodarowaniu zbiornikami na Nysie Kłodzkiej. Międzyresortowy Zespół ds. Odry zarekomendował 10 września „gotowość w zakresie zwiększenia alimentacji przepływu rzeki”, co oznaczało gromadzenie wody.  Założył też wypłaszczenie fali wezbraniowej przy użyciu….. stopni wodnych za Wrocławiem.

Stronie Śląskie; Dolina Kłodzka po przejściu fali powodziowej
Stronie Śląskie; Dolina Kłodzka po przejściu fali powodziowej
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Wody Polskie informowały, że w tygodniu przed wrześniową powodzią "ze względu na przeciwdziałanie zakwitowi złotej algi dotychczas zbiorniki zrzucały wodę w określonym przepływie zgodnie z zaleceniami Międzyresortowego Zespołu ds. Odry”. Niezależna.pl zwróciła się o dokładne przytoczenie treści zaleceń Międzyresortowego Zespołu ds. Odry, które decydowały o kształcie zrzutów w tych dniach.

Odpowiedź jest porażająca:

Informujemy, że Międzyresortowy Zespół ds. Odry rekomendował 10 września 2024: •   utrzymanie stanu gotowości w zakresie zwiększenia alimentacji przepływu rzeki Odry, poprzez wykorzystanie zasobów wodnych ze zbiorników zlokalizowanych na jej dopływach, co dotyczyło przede wszystkim kaskady zbiorników na rzece Nysa Kłodzka •   przeanalizowanie możliwości wypłaszczenia fali wezbraniowej przy użyciu stopni wodnych w Malczycach oraz w Brzegu Dolnym.

  – informują Wody Polskie.

Błędne rekomendacje

Zarekomendowano, żeby zbiorniki na Nysie Kłodzkiej i dopływach w dniach przed powodzią gromadziły wodę w większym stopniu, aby później masowo ją wypuścić, zwiększając niski poziom Odry poniżej zapór i w ten sposób ograniczyć zakwit Złotej Algi. To działanie było absurdem, przy prognozach o nadchodzących wielkich opadach. - "Jeżeli mamy wiarygodne alerty 3 stopnia o zagrożenia zdrowia i życiu walka ze Złotą Algą w ten sposób nie ma sensu. Wiadomo, że woda i tak będzie zgromadzona" – mówią nam eksperci.

Przytaczamy fragment zaleceń Międzyresortowego Zespołu ds. Odry z 10 września. "Kontynuowane są działania związane z zarządzaniem przepływami w rzece poprzez retencjonowanie, ograniczenie zrzutów oraz wykorzystanie możliwości gospodarki wodnej”– poinformował Zespół w oficjalnym komunikacie.

Przypomnijmy, że we wtorek 10 września IMiGW przekazało prognozę, że na południowym-zachodzie Polski wystąpią niebezpieczne zjawiska pogodowe. IMiGW wskazał, że być może trzeba uruchomić zagrożenie 3 stopnia.  

Niestety błędne rekomendacje zostały zrealizowane. Mimo alarmujących ostrzeżeń w zbiornikach Nysy Kłodzkiej, Wody Polskie nie tworzyły na nich rezerwy na wypadek zbliżającego się żywiołu. Ich pojemność przeciwpowodziowa pozostawała na takim samym poziomie od poniedziałku 9 września do piątku 13 września, gdy zaczęły się katastrofalne deszcze.

Jak zalało Dolny Śląsk? Mimo fatalnych prognoz nie było rezerwy przeciwpowodziowej

Wypłaszczenie fali za Wrocławiem

Jeszcze większym absurdem było założenie międzyrządowego zespołu o wypłaszczeniu fali wezbraniowej przy użyciu stopni wodnych w Malczycach oraz w Brzegu Dolnym. „Można tu zgromadzić do 5 mln m3 wody. To jest nic. Widać, że zupełnie nie rozumieli zagrożenia” – twierdzi hydrotechnik, z którym rozmawialiśmy. 

Dopiero w sobotę 14 września – jak informują Wody Polskie - „w wyniku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu oraz gwałtownych wzrostów stanów wody” - praca zbiornikami kaskady Nysy Kłodzkiej weszła w tryb powodziowy. 

Zespół ds. Odry, który wydał fatalne rekomendacje został powołany w lipcu na mocy zarządzenia premiera Donalda Tuska. 

Do zadań Zespołu należy: 
•    bieżące monitorowanie i analiza sytuacji panującej na Odrze, wypracowywanie propozycji działań, rekomendacji oraz rozwiązań, w tym prawnoorganizacyjnych oraz technicznych, mających na celu przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym i zagrożeniom środowiskowym na rzece oraz reagowanie na nie
•    proponowanie podjęcia współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej, instytucjami badawczymi i organizacjami pozarządowymi w celu wsparcia realizacji zadań Zespołu. 

W skład Zespołu wchodzą: przedstawiciel ministra właściwego do spraw klimatu w randze sekretarza stanu; pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodą, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, przedstawiciel ministra właściwego do spraw wewnętrznych w randze sekretarza stanu, właściwy w sprawach nadzoru nad realizacją zadań dotyczących zarządzania kryzysowego, przedstawiciel ministra właściwego do spraw rybołówstwa w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu. 
 

 



Źródło: niezalezna.pl

#powódź 2024 #Wody Polskie

Tomasz Grodecki