Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Te produkty działają jak insulina! Oto trzy suplementy diety, które obniżają poziom cukru we krwi

Dane dotyczące cukrzycy w Polsce są zatrważające. Szacuje się, że obecnie choruje 3,5 mln Polaków. To oznacza, że od 2017 roku, przez siedem lat, do grona walczących z tą przypadłością dołączył kolejny milion osób. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji warto się przyjrzeć, które suplementy diety obniżają cukier we krwi.

Gorzki melon, cynamon czy kurkumę warto wprowadzić do diety. Szczególnie kiedy walczy się z cukrzycą
Gorzki melon, cynamon czy kurkumę warto wprowadzić do diety. Szczególnie kiedy walczy się z cukrzycą
Delphine Hourlay, Jeffry Surianto, kaboompics.com - Pexels.com

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzimy 14 listopada, w rocznicę urodzin Frederica Bantinga. Kanadyjski lekarz odkrył insulinę, czyli hormon odpowiedzialny za metabolizm węglowodanów. Insulinę, czyli słowo, które przez coraz więcej Polaków odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Powód? W ostatnich latach wzrost zachorowań na cukrzycę jest szokujący. A dane z ostatnich lat zatrważające.

Jeśli negatywny trend się nie zmieni, do 2030 roku, zgodnie z przewidywaniami resortu zdrowia, na cukrzycę będzie chorował co dziewiąty Polak! 

Co obniża cukier we krwi?

Jak walczyć z cukrzycą? Okazuje się, że nie tylko lekarstwa wspomagają nasz organizm w walce tą cywilizacyjną chorobą. Istnieje sporo produktów oraz suplementów diety, które skutecznie obniżają poziom cukru we krwi. Warto wyróżnić trzy z nich.

Cynamon znajduje szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. A dla cukrzyków powinien być prawdziwym „must have”. Badania pokazują, że nawet niewielkie ilości tej przyprawy, stosowane długotrwale w diecie mają korzystny wpływ na poziom cukru we krwi.

Cynamon jest dobry na cukrzycę

Już w medycynie tradycyjnej cynamon był stosowany m.in. jako środek przeciwkaszlowy czy przeciwzapalny. Współczesne badania natomiast potwierdzają zbawienny wpływ tej substancji na poziom cukru we krwi. 

Jak działa cynamon? Okazuje się, że m.in. zawiera polifenole: katechinę czy procyjanidynę, wykazujące ochronne działania w stanach cukrzycowych. Według badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego wpływu cynamonu na poziom glukozy u osób z cukrzycą typu 2, substancja ta już po 40 dniach spożywania od 1 do 6 g cynamonu dziennie, zmniejszyła średni poziom glukozy w surowicy na czczo o 29 proc.

Naukowcy dowiedli, że codzienne stosowanie cynamonu, w ilości typowej dla przypraw, przyczynia się do lepszej kontroli glukozy we krwi. Oczywiście także w przypadku cynamonu obowiązuje zasada, że co za dużo, to niezdrowo. Najczęstsze działania niepożądane, przy nadmiernym spożyciu cynamonu to zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Nie powinno się spożywać więcej, niż 6 gram cynamonu dziennie.

Gorzki melon działa jak insulina

Gorzki melon to prawdziwy strażnik poziomu cukru we krwi. Inne jego zwyczajowe nazwy to: kugua, gorzka tykwa, gruszka balsamiczna czy karela. Nazwę zawdzięcza, jak łatwo się domyślić, gorzkiemu smakowi. 

Gorzki melon ma wrzecionowaty lub podłużny kształt oraz charakterystyczne guzki na powierzchni. Przypomina nieco wyglądem małego ogórka. Owoc można jeść na każdym etapie dojrzewania. Cieszy się ogromnym, kulinarnym uznaniem na całym świecie. Nie tyle ze względu na walory smakowe, a właśnie lecznicze właściwości. Zawiera kilka substancji chemicznych, które działają podobnie jak insulina.

Już wieki temu stał się bardzo popularną rośliną w walce z cukrzycą. Swoją ogromną popularność utrzymuje do dziś. Właśnie głównie ze względu na hipoglikemiczne właściwości. Współczesne badania gorzkiego melona wykazały w jego składzie m.in. polisacharydy, które mają przeciwcukrzycowe działanie

W Polsce najłatwiej dostępne są w postaci suszonej. Można go jeść na surowo, a także w postaci gotowanej czy smażonej. Uwaga: nie wskazane jest spożycie przez dzieci i kobiety w ciąży. Warto też zasięgnąć porady lekarskiej przed regularnym stosowaniem gorzkiego melona, w przypadku gdy zażywa się już leki na cukrzycę.

Kurkuma pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi

Pięknie pachnie, żółto-pomarańczową barwą imponująco zdobi potrawy. Coraz chętniej stosowana jest w polskich kuchniach. Kurkuma, bo o niej mowa, jak się okazuje z najnowszych badań podbija kulinarne serca Polaków nie tylko ze względu na walory smakowe. To także doskonały sojusznik w walce z cukrzycą. Dowiedziono, że kurkuma to przyprawa, która skutecznie obniża cukier we krwi.

Głównym jej aktywnym składnikiem jest kurkumina. Przeciwutleniacz o dużej mocy, który wykazuje także właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Najnowsze badania pokazują, że kurkumina poprawia wrażliwość na insulinę, co ma kluczowe znaczenie dla diabetyków. W jednym z badań z chorymi na cukrzycę wykazano, że regularne przyjmowanie kurkuminy zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy o 16 procent. 

Warto jednak podkreślić, że stosowanie kurkumy w diecie może nie wystarczyć. Warto rozważyć jej dodatkową suplementację w postaci gotowych preparatów, które oprócz kurkuminy, wzbogacone są o piperynę. Czyli główny składnik pieprzu, który znacząco ułatwia przyswajanie kurkuminy przez organizm. Należy pamiętać, że przed każdą suplementacją dobrze jest wcześniej skorzystać z porady lekarskiej.

Źródła:

The Impact of Curcumin, Resveratrol, and Cinnamon on Modulating Oxidative Stress and Antioxidant Activity in Type 2 Diabetes: Moving beyond an Anti-Hyperglycaemic Evaluation - PMC

Cynamon a cukrzyca - przeciwcukrzycowe działanie cynamonu

Zdrowie bez leków

 



Źródło: niezalezna.pl

#dieta na cukrzyce #suplementy diety na cukrzycę #dobre na cukier #co obniża cukier

am