Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„GPC”: Inwestorzy odwrócili się od Polski. Drastyczny odpływ inwestycji zagranicznych w naszym kraju

W tym roku napływ inwestycji zagranicznych do Polski bardzo spowolnił. Tymczasem jeszcze w zeszłym roku oraz kilka lat wstecz Polska była jednym z europejskich liderów zestawienia. Inwestycje zagraniczne są jednym z kluczowych czynników wzrostu gospodarczego. Fakt, że firma zagraniczna wybiera dany kraj jako miejsce swojej inwestycji, jest efektem jakości rządów, prawa, jakie władza stanowi, oraz zachęt dla inwestorów - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Wykres giełda wskaźniki ekonomiczne
Wykres giełda wskaźniki ekonomiczne
Pixabay - pixabay.com

W zeszłym roku dekoniunktura w przepływach kapitału inwestycyjnego na świecie nie ominęła także Polski. Wartość strumienia napływających do nas bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) była o kilka procent niższa niż w 2022 r. Podobnie jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych. Warto jednak podkreślić, że wartości kapitału zainwestowanego w Polsce w 2021, 2022 i 2023 r. były rekordowo wysokie w porównaniu z poprzednimi latami.

Przez kilka lat przyciągaliśmy rekordowo dużo inwestycji

Inwestorzy zagraniczni łącznie ogłosili w 2023 r. w Europie 5694 bezpośrednie inwestycje zagraniczne – to 4 proc. mniej niż rok wcześniej. Liczba planowanych miejsc pracy wynikających z inwestycji zagranicznych ogłoszonych w zeszłym roku spadła na Starym Kontynencie o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2022 i osiągnęła poziom 319 923. Jednak nasz kraj wyróżniał się na tle Europy. W 2023 r. Polska przyciągnęła 229 bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Był to wprawdzie spadek o 3 proc., ale dynamika wciąż pozostawała jedną z najbardziej korzystnych w Europie. Imponująca była natomiast liczba planowanych miejsc pracy w efekcie inwestycji ogłoszonych w ubiegłym roku. Wzrost zatrudnienia o ponad 22 tys. etatów oznaczał aż 21-proc. wzrost tego wskaźnika w porównaniu z 2022 r.

Drastyczne załamanie inwestycji zagranicznych w Polsce i Niemczech

Jednak w tym roku napływ inwestycji zagranicznych do Polski bardzo spowolnił. Jak zauważają Dominik Kopiński i Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dane NBP dotyczące bilansu płatniczego wskazują na ponaddwukrotny spadek transakcji w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r. (łącznie o 13 mld euro). Natomiast dane fDi Markets o inwestycjach typu greenfield (projekty, które powstają od podstaw) wskazują nawet na trzykrotny spadek w porównaniu do tego samego okresu 2023 r.

„W przypadku Polski, nawet wyłączając transakcje związane z instrumentami dłużnymi, spadek BIZ był dwukrotny po rekordowym pod tym względem 2023 r., w którym napływ wyniósł 20 mld euro”

– informuje PIE. 

Obniżenie BIZ odnotowano również w Niemczech. Dane bilansu płatniczego u naszego zachodniego sąsiada wskazują na odbicie po nieudanym 2023 r., w którym w pierwszych ośmiu miesiącach doszło do dezinwestycji, jednak napływ w wysokości 40 mld euro to nadal wynik o połowę niższy niż w latach 2021–2022 oraz dwukrotnie niższy niż w 2020 r. W ramach inwestycji typu greenfield także w Niemczech doszło do istotnego spadku wartości ogłoszonych inwestycji do 40 proc. poziomu z analogicznego okresu 2023 r. (17 mld euro). 

Według PIE, choć spadki, szczególnie w 2023 r. w Niemczech, wydają się znaczące, to wyniki BIZ w 2024 r. przypominają te sprzed pandemii – w Niemczech są zdecydowanie poniżej lat 2017–2019, ale przewyższają 2016 r.; w Polsce są na poziomach z lat 2018–2019, ale powyżej lat 2016–2017. Wyniki zapowiadanych inwestycji typu greenfield były w latach 2022 i 2023 bardzo wysokie ze względu na odbicie popandemiczne oraz trendy związane z przyciąganiem inwestycji w ramach zabezpieczenia łańcuchów dostaw, czego nieudanymi przykładami są odroczone inwestycje Intela w Niemczech i Polsce. Jednocześnie widoczna jest odbudowa inwestycji typu greenfield w Chinach, choć na o wiele niższych poziomach niż przed pandemią. 

Czytaj więcej w weekendowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!
 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#inwestycje

Paweł Woźniak