Wykopaliska w Petrze, pod słynnym Al-chazna, gdzie kręcono film „Indiana Jones i ostatnia krucjata” przyniosły zaskakujące efekty. Nie dość, że znaleziono grób ze szczątkami dwunastu osób – większość grobowców odkopana w tym miejscu była przeważnie pusta – to jeszcze badacze natknęli się na kielich przypominający do złudzenia Świętego Graala z tego filmu.
Chociaż Petra była penetrowana przez ponad dwa stulecia, ten nowy grobowiec, zawierający 12 dobrze zachowanych szkieletów i ceramiczny kielich w kształcie Graala, dowodzą, że w tym miejscu nadal znajdują się nieznane skarby dziedzictwa. „Al-chazna” czyli „Skarbiec faraona” jest jedną z najbardziej znanych budowli Petry. Wyrzeźbiony w piaskowcowych klifach południowej Jordanii około I wieku naszej ery, służył jako mauzoleum i krypta, prawdopodobnie dla króla Aretasa IV Imperium Nabatejskiego.
Szkielety i wszystkie artefakty znalezione przez dr. Pearce’a Paula Creasmana z American Center of Research we współpracy z Joshem Gatesem z Discovery Channel’s Expedition Unknown, mają ponad 2000 lat. W 2003 roku odkryto dwa grobowce zawierające fragmenty szkieletu, a skaner użyty w badaniu pokazał obecność dodatkowych komór po prawej stronie konstrukcji. Zespół dr. Creasmana poprosił rząd Jordanii o pozwolenie na dalsze badania, dzięki czemu odkopano nieznany wcześniej grób z ludzkimi szczątkami oraz artefaktami z brązu, żelaza i ceramiki.
To niezwykłe odkrycie – ciągu dwóch stuleci, w których Petra była badana przez archeologów, nic takiego nie znaleziono wcześniej, a surrealistyczne podobieństwo między dwoma Graalami, z których jeden jest produktem wyobraźni filmowej, a drugi to 2000-letni artefakt, urzekło zarówno ekspertów, jak i entuzjastów.
Obecność co najmniej 12 szkieletów sugeruje, że grób mógł służyć jako miejsce pochówku wybitnych osób, członków elity Nabatejczyków. Państwo Nabatejczyków w szczytowym okresie obejmowało współczesną Jordanię, Izrael, Egipt, Syrię i Arabię Saudyjską. Petra była stolicą i głównym centrum handlowym ze względu na swoje strategiczne położenie wzdłuż Szlaku Kadzideł, łączącego Półwysep Arabski z Morzem Śródziemnym.