10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Pytanie do SN. Czy Korneluk jest uprawniony do wykonywania obowiązków Prokuratora Krajowego?

Pytanie, czy prok. Dariusz Korneluk jest uprawniony do wykonywania obowiązków prokuratora krajowego, skierował w ostatnich dniach Sąd Apelacyjny w Warszawie do Sądu Najwyższego. Pytanie wyniknęło w związku z odmową zgody na zarządzenie kontroli operacyjnej.

Dariusz Korneluk i Adam Bodnar
Dariusz Korneluk i Adam Bodnar
Prokuratura Krajowa - gov.pl

Jak wskazano w uzasadnieniu pytania,  kluczową kwestią jest rozstrzygnięcie, czy obecny prokurator krajowy jest osobą uprawnioną do wyrażenia pisemnej zgody na złożenie przez zastępcę komendanta CBŚP wniosku o zarządzenie kontroli operacyjnej.

Nie uzyskał opinii Prezydenta RP

Warszawski sąd okręgowy decyzją z 11 czerwca br. nie uwzględnił takiego wniosku zastępcy komendanta CBŚP i odmówił zarządzenia kontroli operacyjnej. Na taką decyzję CBŚP złożyło zażalenie do sądu apelacyjnego. Sąd Apelacyjny zdecydował zaś o skierowaniu pytania, które w tym tygodniu wpłynęło do Sądu Najwyższego.

Czy osoba powołania na prokuratora krajowego, niezgodnie z zapisem Prawa o prokuraturze "z uwagi na nieuzyskanie opinii Prezydenta RP", może skutecznie wyrazić pisemną zgodę na złożenie wniosku o kontrolę operacyjną przez zastępcę komendanta CBŚP

–  zapytał sąd.

Ten warunek nie został spełniony

Sąd Apelacyjny przypomniał w uzasadnieniu tego pytania, że prokurator krajowy jest powoływany przez premiera na wniosek prokuratora generalnego i "ten warunek w przypadku Dariusza Korneluka został spełniony".

"W przepisie zawarty jest jednak także drugi warunek - powołanie jest możliwe po uzyskaniu opinii Prezydenta RP"

– dodał Sąd Apelacyjny i zaznaczył, że taka opinia nie została uzyskana..

Jest prokuratorem, bo tak chce Rada Ministrów

"Mimo to aktualnie władza wykonawcza - Rada Ministrów, w tym minister sprawiedliwości i władza ustawodawcza - Sejm i Senat, a także część władzy sądowniczej - w tym Sąd Apelacyjny w Warszawie i Sąd Okręgowy w Warszawie przyjmuje, że Dariusz Korneluk został skutecznie powołany na urząd prokuratora krajowego, czyli brak opinii prezydenta nie wpływa na skuteczność powołania"

- wskazano w uzasadnieniu.

Dodano w nim, że prok. Korneluk faktycznie sprawuje funkcję prokuratora krajowego, co "jako rzecz oczywista w codziennym funkcjonowaniu sądownictwa i prokuratury nie wymaga dowodzenia". "Już sama powyższa praktyka przemawia za tym, że nie można uznać powołania D. Korneluka za nieistniejące i niewywierające skutków procesowych" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Jak doszło do zamieszania

Zmiany na szczytach prokuratury zapoczątkowano 12 stycznia br. Tego dnia minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z ówczesnym prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki prokuratora krajowego - do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie - został wówczas prok. Jacek Bilewicz. Konkurs wygrał w drugiej połowie lutego prok. Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego prokuratora krajowego.

Prezydent RP: Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski

Prezydent Andrzej Duda stoi na stanowisku, iż Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski, który "nie został skutecznie usunięty ze stanowiska". Prezydent w połowie stycznia skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP, a premierem i PG. Andrzej Duda nie zaopiniował kandydatury Korneluka.

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Dariusz Korneluk #Prokuratura Krajowa #Adam Bodnar

dz