To relacja, która szczegółowo opisuje podbój Babilonu w 539 r. p.n.e. przez perskiego króla Cyrusa Wielkiego, założyciela Imperium Achemenidów, który stworzył największe imperium epoki. Opisuje między innymi schwytanie Nabonida, ostatniego króla Babilonu. Naukowcy potwierdzili, że walec ten powstał tuż po podboju ok. 539–530 r. p.n.e.
Ciekawy fragment tekstu mówi o przestrzeganiu przez Cyrusa wolności religijnej, rasowej i językowej oraz o zezwoleniu na powrót Babilończyków do swej ojczyzny. Władca pokazany jest jako ich dobroczyńca, który podniósł poziom życia w Mezopotamii, wznosił świątynie oraz miejsca kultu.
Ogłaszam, że będę szanować tradycje, zwyczaje i religie narodów mojego imperium i nigdy nie pozwolę, aby którykolwiek z moich gubernatorów i podwładnych patrzył z góry lub obrażał ich, gdy żyję. Od tej pory... nigdy nie pozwolę nikomu uciskać nikogo innego, a jeśli tak się stanie, odbiorę jego lub jej prawo i ukarzę ciemiężcę. (…) Nigdy nie pozwolę nikomu przejąć w posiadanie ruchomych i ziemskich własności innych osób siłą lub bez odszkodowania. Póki żyję, zapobiegam nieodpłatnej, przymusowej pracy. Dziś ogłaszam, że każdy może wybrać religię. Ludzie mogą swobodnie mieszkać we wszystkich regionach i podjąć pracę, pod warunkiem, że nigdy nie naruszają praw innych.
Bogowie ziemi Sumer i Akkad, których Nabonidus – ku wściekłości pana bogów – przywiózł do Shuanny, na rozkaz Marduka, wielkiego pana, zwróciłem ich bez szwanku do ich kaplic w sanktuariach, które ich uszczęśliwiają. (…) Niech wszyscy bogowie, których wróciłem do swoich świątyń, każdego dnia przed Bel i Nabu, proszą o długie życie dla mnie i wspomną o moich dobrych uczynkach, i powiedzą do Marduka, mojego pana, to: >>Cyrus, król, który się ciebie boi, i jego syn Kambyzes, będą opiekunami sanktuariów aż do odległych dni, a ludność Babilonu wzywa błogosławieństwa dla mojego królestwa. Umożliwiłem wszystkim ziemiom życie w pokoju<<.