Kiedy pewien dentysta oglądał świeżo wyremontowany dom swoich rodziców, ze zdziwieniem zobaczył w jednej z płytek trawertynowych fragment kości ludzkiej szczęki. Badania skamieniałości doprowadziło do nieoczekiwanych wniosków – zęby należały do jakiegoś hominida, przodka współczesnego człowieka: homo erectusa lub neandertalczyka i mają prawdopodobnie od 24 000 do 1,9 miliona lat…
The Atlantic napisał, że trawertyn powstaje w pobliżu gorących źródeł, a ta konkretna płytka pochodzi z kamieniołomu w dorzeczu Denizli w zachodniej Turcji. Tamtejszy trawertyn formował się między 0,7 a 1,8 miliona lat temu.
Trawertyn, rodzaj wapienia, tworzy się w pobliżu naturalnych źródeł, gdzie podłoże skalne bogate w wapno oddziałuje z wodą źródlaną zawierającą wysokie stężenie rozpuszczonego węglanu wapnia. Kiedy woda odparowuje lub ochładza się, węglan wapnia osadza się wokół źródła, często warstwami, które są charakterystyczną cechą płytek trawertynowych. W warstwach znajdowane są różne liście, pióra, glony, muszle czy skamieliny zwierząt. Trawertyn jest więc często wybierany jako popularna wykładzina podłóg i okładzin ściennych.
W formacjach trawertynowych znaleziono do tej pory wiele znalezisk skamieniałości. Jednym z takich przykładów jest stanowisko Steinrinne, położone na tarasie rzeki Wipper w pobliżu Bilzingsleben w Niemczech. Trawertyn jest tam wydobywany od średniowiecza, a w XIX wieku zainteresowali się Steinrinne przyrodnicy znajdując bogactwo szczątków pochodzących z okresu międzylodowcowego, który miał miejsce między 470 000 a 280 000 lat temu.
Odkrycia archeologiczne na stanowisku Steinrinne w XX wieku zapoczątkował Dietrich Mania. Odkopano wówczas kamienne narzędzia i liczne kości zwierząt noszące ślady nacięć, wskazujące na działalność ludzką. Znaleziono też kamienne topory wykonane z kości słonia.
Z dentystą skontaktował się już międzynarodowy zespół badaczy, którzy chcą opracować plan wyodrębnienia płytki do dalszych badań. Rozpoczęto też rozmowy z firmą produkującą płytki, aby zbadać możliwość znalezienia dodatkowych szczątków w innych kawałkach trawertynu pochodzących z tego samego kamieniołomu. Naukowcy zamierzają poddać próbkę tomografii komputerowej w celu skonstruowania modelu 3D, podczas gdy analiza chemiczna skały może dostarczyć wglądu w jej wiek. Próbki szkliwa zębów mogą oferować wskazówki dotyczące diety właściciela kości szczęki.
Co ciekawe, nawet z samego zdjęcia badacze wyczytali jeden intrygujący szczegół: być może osobnik ów mógł zostać poddany zabiegom… stomatologicznym.