Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Dla morderców Virtuti

24 kwietnia 1945 roku w Puławach oddział partyzancki Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość pod dowództwem mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” rozbił Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, uwalniając 107 więźniów. Bernaciak to legendarny uczestnik wojny obronnej 1939 roku, aresztowany przez Sowietów, zbiegł z transportu do obozu w Kozielsku.

Następnie dowódca ZWZ-AK-WiN Inspektoratu Puławy. Po zakończeniu II wojny światowej broni nie złożył. Zginął 24 czerwca 1946 roku we wsi Piotrówek (woj. mazowieckie) po walce z Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego (odpowiednik wojsk wewnętrznych NKWD). I to właśnie pięciu morderców z KBW otrzymało Virtuti Militari za zlikwidowanie „bandyty” Bernaciaka. Do dziś nie zostali tych najwyższych polskich odznaczeń bojowych pozbawieni. „Zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. Orlik” – petycję takiej treści podpisało od 2016 roku ponad 100 tys. osób, wiele organizacji społecznych. Mimo to do dziś nie udało się postulatu zrealizować. 1 czerwca 2018 roku VM otrzymał mjr Marian Bernaciak. Dokładnie rzecz biorąc, Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari został mu przyznany 1 czerwca 1945 roku rozkazem nr 319 delegata Sił Zbrojnych na kraj. 73 lata później przekazania dokonał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na ręce Wandy Piotrowskiej, siostry „Orlika”.

Warto przywołać, że Order Virtuti Militari – „Męstwu Żołnierskiemu” na polu bitwy ustanowił w czerwcu 1792 roku król Stanisław August Poniatowski, aby uczcić zwycięskie starcie z Rosjanami pod Zieleńcami. Pierwsi odznaczeni zostali m.in. Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski. Virtuti przywrócono w niepodległej RP w 1919 roku, a w 1944 roku zawłaszczone zostało przez komunistów.

 



Źródło: Gazeta Polska

Tadeusz M. Płużański