10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ślady stóp ludzi sprzed 90 tysięcy lat

90 tysięcy lat temu, w miejscu, gdzie dziś rozciąga się malownicza marokańska plaża, odkryto w 2022 roku skamieniałe ślady stóp pozostawione przez kilkudziesięciu przodków człowieka. Odkrycie opublikowano w Scientific Reports, a prowadzący badania prof. Mouncef Sedrati z Uniwersytetu Bretońskiego we Francji, napisał, że to najlepiej zachowane ślady, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Ślady stóp przodków człowieka
Ślady stóp przodków człowieka
M. Sedrati - Nature

Szczątki kopalne hominidów wykazały, że Homo ergaster (lub African Homo erectus) był pierwszym gatunkiem ludzkim, który opuścił Afrykę, przenikając do południowej Eurazji jakieś 1,75 miliona lat temu. Jego azjatyccy potomkowie opanowali kontynent ok. 1,6 miliona lat temu. Ale wiele współczesnych badaczy utrzymuje, że albo australopiteki, albo jeszcze jakiś nieznany gatunek człowieka, wyemigrowały z Afryki ok. 2 milionów lat temu, zanim jeszcze pojawił się tam Homo ergaster. 

Homo sapiens, który ostatecznie wyewoluował na kontynencie afrykańskim co najmniej 300 000 lat temu, także opuścił Afrykę i rozpoczął migrację, by dotrzeć do Europy. Przodkowie człowieka przybyli na południe dokładnie w tym czasie, w jakim zastygły ślady stóp na plaży w Maroko. Dr. Sedrati przyznał, że owe ślady są tak dobrze zachowane, plaża znajduje się na skalistym podłożu pokrytym glinianymi osadami. Zespół badaczy zbadał, kiedy kwarc w piasku był wystawiony na działanie słońca i w ten sposób określono przybliżony czas powstania odcisków. Naukowcy wywnioskowali, że „Homo sapiens chodzili po plaży około 90 000 lat temu” w późnym plejstocenie. Następnie zmierzono długość i głębokość śladów, aby ocenić wiek osób w grupie. Analiza wielkości stopy i nacisku na podłoże pokazała, że była to grupa wielopokoleniowa, złożona z „dzieci, młodzieży i dorosłych”. Prawdopodobnie ludzie ci podróżowali przez półwysep Synaj, zanim przeszli na północ do „krajobrazu o śródziemnomorskim klimacie".

Dr. Sedrati był wcześniej członkiem zespołu naukowców, który w 2020 roku odkrył ślady ludzi i zwierząt sprzed 120 tysięcy lat na starożytnej powierzchni niegdysiejszego jeziora na pustyni Nefud w Arabii Saudyjskiej. Odkrycia na pustyni sugerowały, że grupa ludzi „zatrzymała się, aby napić się świeżej wody lub wyśledzić stada zwierząt, które tamtędy przechodziły”. Być może także w przypadku marokańskiej plaży, uda się w przybliżeniu wywnioskować, co robili tam ludzie, którzy zostawili 85 śladów stóp.

 



Źródło: Nature; ancient-origins.net

#prehistoria #człowiek prehistoryczny #homo sapiens #ewolucja #ślady stóp #Maroko

Magdalena Łysiak