Badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) rzuca światło na problem toksycznych substancji zawartych w plastikach pochodzących z recyklingu. Próbki tworzyw zebrano w 13 krajach Europy Wschodniej, Azji, Afryki i Ameryki Południowej, co pozwoliło zidentyfikować setki szkodliwych związków chemicznych.
W wyniku analizy, przeprowadzonej przez badaczy, ujawniono obecność aż 491 organicznych substancji, z których 170 zostało tylko wstępnie ocenionych. Wśród tych substancji znaleziono nie tylko dodatki do plastików, lecz również niebezpieczne pestycydy, leki oraz substancje chemiczne przemysłowe.
Toksyczne substancje obecne w plastiku komplikują proces recyklingu i utrudniają ponowne wykorzystanie materiału. Pomimo ogólnego przekonania, że recykling plastiku stanowi rozwiązanie problemu zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, obecność szkodliwych substancji stawia pod znakiem zapytania skuteczność tego procesu.
W liście opublikowanym w magazynie „Science”, naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i innych ośrodków badawczych podkreślają, że niebezpieczne substancje w plastikach niosą ryzyko dla pracowników zakładów przetwarzających tworzywa, a także dla społeczeństwa i środowiska. W związku z tym, zanim recykling stanie się efektywnym narzędziem w zwalczaniu kryzysu związanego z zanieczyszczeniem plastikiem, konieczne jest ograniczenie ilości groźnych substancji w tworzywach.
Ekolodzy zauważają, że brakuje skutecznych przepisów regulujących skład chemiczny plastiku, a problem ten jest jeszcze bardziej utrudniony przez międzynarodowy handel tworzywami. Zwracają uwagę, że w obecnych czasach plastiki wykorzystują aż 13 tysięcy różnych substancji, z których 25 procent jest uznawane za niebezpieczne, a żadna z nich nie jest uważana za całkowicie bezpieczną. W związku z tym pilne staje się usunięcie z plastików substancji, które mogą zagrażać zarówno zdrowiu ludzkiemu, jak i środowisku.
Niebezpieczne chemikalia mogą gromadzić się w zamkniętym obiegu systemu recyklingowego, co dodatkowo akcentuje konieczność natychmiastowego działania w celu oczyszczenia plastików z potencjalnie szkodliwych związków.
Podsumowanie:
Plastik z recyklingu może być szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Aby recykling był bezpieczny, konieczne jest ograniczenie ilości groźnych substancji w plastiku.
Ekolodzy i naukowcy badający plastik z recyklingu postulują wprowadzenie przepisów regulujących skład chemiczny plastiku.