Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Pies czy kot? Naukowcy sprawdzili, o którego pupila dbamy bardziej

Badanie przeprowadzone w trzech państwach ujawnia, że ludzie generalnie znacznie bardziej troszczą się o psy niż koty. Różnice te są szczególnie zauważalne między poszczególnymi krajami, a największą sympatią do psów pałają Duńczycy.

Pies czy kot? Naukowcy sprawdzili, o którego pupila dbamy bardziej
Pies czy kot? Naukowcy sprawdzili, o którego pupila dbamy bardziej
Marián Šicko/pexels
  • Ludzie generalnie bardziej troszczą się o psy, niż o koty.
  • Różnice między krajami są znaczące, a najbardziej psy faworyzują Duńczycy.
  • Naukowcy podejrzewają, że różnice te wynikają z czynników kulturowych, w tym od czasu spędzanego w towarzystwie zwierząt.

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego, analizując wyniki badań, wskazują, że emocjonalne przywiązanie ludzi do psów jest silniejsze niż do kotów, co może być wynikiem różnic w zachowaniu tych zwierząt wobec swoich właścicieli. Niektóre badania sugerują, że psy mogą wykazywać większą zdolność do nawiązywania więzi emocjonalnych z ludźmi niż koty.

Właściciele psów i kotów pod lupą

Aby zbadać, jak różne społeczeństwa angażują się w opiekę nad psami i kotami, naukowcy przeprowadzili ankietę w trzech krajach: Danii, Austrii i Wielkiej Brytanii. Naukowcy wyjaśniają, że do badania wybrali właśnie te kraje, ze względu na istotne podobieństwa. Zastrzegli jednak, że zachodzące w poszczególnych krajach procesy urbanizacyjne doprowadziły do pojawienia się dość istotnych rozbieżności. Badacze postawili hipotezę, że czas spędzony z udomowionymi zwierzętami na obszarze wiejskim wpłynie na stosunek do psów i kotów w domach.

Wyniki badania, w którym uczestniczyło 844 właścicieli psów, 872 właścicieli kotów oraz 401 osób posiadających obie te gatunki, pokazały, że ludzie są skłonni przeznaczać mniejsze zasoby na koty niż na psy. W każdym z analizowanych krajów, ludzie bardziej angażowali się w opiekę nad psami – przejawiali większą przywiązanie emocjonalne, częściej ubezpieczali psy, oczekiwali szerszego zakresu dostępnych procedur medycznych i byli skłonni zapłacić więcej za leczenie.

Pies czy kot?

Mimo to, istniały istotne różnice między badanymi krajami. W Wielkiej Brytanii psy były tylko nieznacznie bardziej faworyzowane, w Austrii zauważalnie bardziej, a w Danii psy cieszyły się znacznie wyższym statusem niż koty.

Różnice te sugerują, iż to nie jest powszechne zjawisko, że ludziom zależy bardziej na psach niż na kotach, lecz zależy to od kulturowych i czasowych czynników związanych z obecnością zwierząt w społeczeństwie.

– mówi dr Peter Sandoe, autor publikacji w czasopiśmie „Frontiers in Veterinary Science”.

Badacze zwracają również uwagę, że wyniki badania mogą różnić się w innych krajach, co sugeruje potrzebę dalszych badań nad preferencjami i troską ludzi względem różnych gatunków zwierząt domowych.

Istnieje możliwość, że w niektórych krajach to koty są na pierwszym miejscu, co mogłoby przynieść zaskakujące wyniki w przyszłych badaniach.

– mówi prof. Clare Palmer z Texas A&M University, współpracująca z naukowcami.

Podsumowanie:

Badanie pokazuje, że ludzie generalnie bardziej troszczą się o psy, niż o koty. Różnice między krajami są znaczące, a najbardziej psy faworyzują Duńczycy. Naukowcy podejrzewają, że różnice te wynikają z czynników kulturowych, w tym od czasu spędzanego w towarzystwie zwierząt.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, frontiersin.org

#domowy pupil #domowe zwierze

MaŁu