Badanie przeprowadzone przez naukowców z Imperial College w Londynie na ponad 250 tysiącach Brytyjczyków ujawniło, że zjawisko tzw. „long covid” przyniosło znaczne cierpienie istotnej grupie pacjentów. W całej Wielkiej Brytanii, gdzie 70% mieszkańców chorowało na COVID-19, wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.
Badacze skoncentrowali się na reprezentatywnej grupie ponad 250 tysięcy Brytyjczyków, którzy dobrowolnie zgłaszali etapy swojego zdrowienia po przebyciu COVID-19 w latach 2020-2022 w ramach programu REACT. Większość uczestników badania wracała do zdrowia po około dwóch tygodniach od zakażenia, ale 7,5% (19 tysięcy osób) doświadczało objawów przez kolejne 12 tygodni, a kolejne 5% (13 tysięcy osób) nie zwalczyło „long covid” nawet po roku.
Najczęstsze symptomy zgłaszane przez badanych to przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją i myśleniem, bóle stawów, a także utrata smaku i węchu, płytki oddech, ból w klatce piersiowej i kłopoty z pamięcią.
Kobiety i osoby, które zachorowały na początku pandemii, zgłaszały problemy częściej.
Dodatkowo, osoby z chorobami współistniejącymi miały większe ryzyko zmagania się z „long covid”. Warto zaznaczyć, że prawdopodobieństwo utrzymywania się objawów dłużej niż 4 tygodnie było o 88% mniejsze w przypadku zakażenia wariantem omikron niż wcześniejszymi wariantami.
Badacze zauważyli, że osoby cierpiące na "long covid" często doświadczały problemów ze zdrowiem psychicznym, a jakość ich życia uległa pogorszeniu. W kontekście tych wyników, naukowcy podkreślają, że COVID-19 nadal znacząco wpływa na zdrowie społeczeństwa. Mimo że większość osób wyzdrowiała, zjawisko „long covid” pozostawia duży ślad.
Należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie objawów u osób po przebyciu COVID-19. Mimo uzyskania cennych informacji dotyczących grup ryzyka, niezbędne są dalsze wywiady, aby jeszcze lepiej zrozumieć różnice w doświadczeniach ludzi i ich wpływ na codzienne życie. Planujemy kontynuować obserwacje, aby ocenić długoterminowe skutki pandemii na zdrowie i samopoczucie.
Podsumowanie:
Long covid dotyka znaczącej grupy chorych na Covid-19. W badaniu przeprowadzonym na ponad 250 tys. Brytyjczyków, 7,5% (19 tys. osób) zgłaszało objawy choroby przez kolejne 12 tygodni, a 5% (13 tys. osób) nie mogło uporać się z long covid nawet po upływie 12 miesięcy.
Problemy częściej zgłaszały kobiety niż mężczyźni. Osoby, które chorowały w początkowej fazie pandemii, częściej zgłaszały objawy long covid.
Badania pokazują, że long covid jest poważnym problemem, który dotyka znaczącej grupy chorych na Covid-19. Wyniki badania są dowodem na to, że Covid-19 ma wciąż istotny wpływ na kondycję całego społeczeństwa.