Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

O włos od zagłady? 800 tysięcy lat temu ludzkość była na skraju wyginięcia

Badania opublikowane we wrześniowym numerze czasopisma „Science” rzucają nowe światło na przeszłość ludzkości, sugerując, że około 800 tysięcy lat temu nasz gatunek znalazł się na skraju całkowitego wyginięcia. To niezwykłe odkrycie, które pochodzi od międzynarodowego zespołu badawczego, w tym naukowców z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie i Uniwersytetu we Florencji, wyjaśnia, że dramatyczne zmiany klimatyczne i susze doprowadziły do krytycznego spadku populacji ludzkiej.

O włos od zagłady? 800 tysięcy lat temu ludzkość była na skraju wyginięcia
O włos od zagłady? 800 tysięcy lat temu ludzkość była na skraju wyginięcia
Max Mishin/pexels
  • 800 tysięcy lat temu populacja ludzka zmniejszyła się do około 1280 osób w wieku rozrodczym.
  • Główną przyczyną tego drastycznego spadku była prawdopodobnie zmiana klimatu, która doprowadziła do suszy i zmniejszenia lub wyginięcia gatunków wykorzystywanych przez ludzi jako pokarm.
  • Około 98,7% ludzkich przodków zginęło, a cały gatunek był zagrożony wyginięciem.
  • Potrzebna była około 117 tysięcy lat, aby populacja ludzka ponownie zaczęła rosnąć.

W okresie między 900 a 800 tysiącami lat temu, ludzka populacja na całym świecie doświadczyła drastycznego zmniejszenia. Te niekorzystne zmiany są prawdopodobnie wynikiem drastycznych zmian klimatycznych, które wpłynęły na dostępność pokarmu i wody. W tej trudnej sytuacji, gatunek ludzki stanął w obliczu wyginięcia. Szacuje się, że około 98,7 procent przodków współczesnego człowieka zginęło, a cała populacja ludzka zmalała do zaledwie 1280 osób w wieku rozrodczym.

To było wyjątkowo trudne i krytyczne dla naszego gatunku okno czasowe. Populacja ludzka była tak bliska całkowitego wyginięcia jak nigdy dotąd. Naukowcy podkreślają, że ten okres spadku populacji trwał setki tysięcy lat, aż około 117 000 lat temu nastąpił powolny wzrost ludzkiej populacji.

Tajemnica ewolucji ludzkiego mózgu

Odkrycie to ma istotne konsekwencje dla naszego zrozumienia ewolucji człowieka. Wskazuje na to, że nie tylko klimatyczne wyzwania, ale także inne czynniki, takie jak dostępność pożywienia i wody, wpłynęły na przeżycie naszego gatunku. Z kolei prof. Giorgio Manzi z Uniwersytetu La Sapienza, jeden z autorów badania zwraca uwagę, że mniejsza ilość znalezionych skamieniałości z tego okresu może pomóc w wyjaśnieniu luki w dokumentacji paleontologicznej, szczególnie w Afryce i Eurazji. 

To również otwiera nowe drzwi do dalszych badań nad ewolucją człowieka. Naukowcy mogą teraz zastanawiać się, gdzie te niewielkie społeczności ludzkie przeżyły te trudne czasy, jak przystosowały się do ekstremalnych zmian klimatycznych, i czy te okoliczności przyspieszyły ewolucję mózgu człowieka.

Nowe odkrycie otwiera pole do (dalszego) badania ewolucji człowieka, ponieważ rodzi wiele pytań, takich jak to, gdzie żyły te osoby, jak przezwyciężyły katastrofalne zmiany klimatyczne i czy dobór naturalny w czasie, kiedy pozostało tak niewielu ludzi przy życiu, przyspieszył ewolucję mózgu człowieka.

– powiedział Ansa Yi-Hsuan Pan z East China Normal University w Szanghaju.

Podsumowanie:

800 tysięcy lat temu ludzkość była na skraju wyginięcia. Populacja ludzka zmniejszyła się wówczas do około 1280 osób w wieku rozrodczym. Główną przyczyną tego drastycznego spadku była prawdopodobnie zmiana klimatu, która doprowadziła do suszy i zmniejszenia lub wyginięcia gatunków wykorzystywanych przez ludzi jako pokarm.
Te odkrycia rzucają nowe światło na ewolucję człowieka i mogą pomóc nam zrozumieć, jak nasz gatunek przetrwał w obliczu tak poważnego zagrożenia.

 



Źródło: science.org

#ewolucja ludzkiego mózgu

MaŁu