Może to zabrzmieć dziwnie, zwłaszcza dla osób uprawiających prawdziwe jeździectwo, ale w Finlandii już po raz 10. Odbyły się mistrzostwa w jeździe na udawanym koniu. Choć brzmi to jak żart – niestety nim nie jest. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwiewają nagrania, które stały się już internetowym viralem na całym świecie. Uczestnicy „zawodów” biegają po hali jeździeckiej trzymając między nogami… kije z doczepionymi imitacjami końskich głów. Niektórzy wydają nawet charakterystyczne dla koni odgłosy. Imprezę rozpoczyna wprowadzenie pocztu sztandarowego – obok flagi Finlandii powiewają też tęczowe barwy LGBT+ [ZOBACZ FILM]
W miasteczku Seinäjoki w Finlandii, gdy ktoś mówi „koń”, miejscowi od razu myślą o fińskich mistrzostwach koni hobbystycznych. W tym roku zawody odbyły się już po raz 10., a nagrania z imprezy zdobywają ogromną popularność w mediach społecznościowych.
Ustanowione przez Fińskie Stowarzyszenie Hobbyhorse mistrzostwa fińskich koni hobbystycznych przyciągają ponad 1500 uczestników z Finlandii i zagranicy. Jak się okazuje, jazdą na wymyślonym koniu zajmuje się w Finlandii podobno ponad 10 tys, osób – większość z nich to dziewczyny w wieku od 10 do 18 lat, ale dość silna jest też grupa osób trans.
Finnish Hobby Horse Championships 2023 pic.twitter.com/9j6r06qLZO
— Dr Paula Leach (@drPLeach) July 10, 2023
Hobby Horsing, czyli jeździectwo hobbystyczne, to podobno dość popularne zajęcie wśród miłośników koni. Propagatorzy tej formy rekreacji przekonują, że jest to świetna alternatywa dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z jeździectwem, ale nie mają możliwości jeździć na prawdziwym koniu.
Szybkie sprawdzenie kilku faktów potwierdza, że ta forma aktywności cieszy się dużą popularnością zarówno w Europie, jak i w Polsce. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, w jednej z polskich szkółek jeździeckich dzieci jeżdżące na co dzień na prawdziwych koniach musiały ustąpić miejsca w hali treningowej grupie osób biegających z kijami i udających jazdę na wymyślonych koniach.
Hobby Horsing polega na jeździe na tzw. koniu hobbystycznym, czyli zabawkowym wierzchowcu osadzonym na patyku lub kiju trzymanym między nogami. Można na nich jeździć dla zabawy lub brać udział się w zawodach, które często odbywają się… na pokazach koni.
Fińskie Stowarzyszenie Hobbyhorse na swojej stronie internetowej przekonuje, że hobbystyczna jazda na wymyślonym koniu ma wiele zalet.
Hobby Horsing jest szczególnie popularne w krajach europejskich, zwłaszcza w Skandynawii. W Szwecji i Finlandii istnieje silna tradycja wykorzystywania zabawek imitujących konie w celach rekreacyjnych oraz podczas zawodów.
Ciekawostką jest, że w ostatnich latach popularność koni hobbystycznych wzrosła również w innych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych i Australii. Ludzie wykorzystują konie hobbystyczne na dwa główne sposoby: jako zabawki lub rekwizyty w grach fabularnych oraz jako sportowców w sportach wyczynowych.
Mistrzostwa w jeździe na udawanym koniu
W Finlandii Hobby Horsing ma nawet status oficjalnej dyscypliny sportowej znanej jako Finnish Hobby Horse Championships 2023.
Na mistrzostwach zawodnicy rywalizują w różnych kategoriach, takich jak skoki przez przeszkody, skoki drużynowe do 80 cm, skoki wzwyż, ujeżdżenie i jazda westernowa.
Obserwowanie, jak dorosła kobieta biega po hali jeździeckiej, udając, że jeździ na koniu trzymając między nogami kij z przymocowaną sztuczną końską głową to wrażenia, które z pewnością na długo zapadają w pamięci.
Film z fińskich mistrzostw w 2023 roku stał się viralem na Twitterze. Niektórzy postulowali nawet, że jazda na urojonym koniu mogłaby być oficjalną dyscypliną na igrzyskach olimpijskich.
Poniżej specjalnie dla czytelników Niezalezna.pl inny film ze skrótem z mistrzostw w jeździe na wymyślonym koniu.