10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

„WSA w Warszawie ręka w rękę z TSUE“. Wstrzymują wydobycie z Turowa - tak postanowił szef radomskiej Iustitii

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia węgla z kopalni Turów - alarmuje na Twitterze europoseł Anna Zalewska. Decyzja miała zapaść po skargach niemieckich i czeskich organizacji pozarządowych. Na czele składu orzekającego stanął sędzia Jarosław Łuczaj - prezes radomskiego oddziału upolitycznionego stowarzyszenia sędziów Iustita.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie chce zakazać wydobycia węgla z kopalni Turów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie chce zakazać wydobycia węgla z kopalni Turów
Aleksiej Witwicki/ Gazeta Polska | Twitter
"WSA w Warszawie ręka w rękę z TSUE, na wniosek niemieckich i czeskich NGO-sów wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni"

– napisała Zalewska dołączając do wpisu odpis postanowienia WSA. Dowiemy się z niego, że decyzja zapadła po wnioskach m.in. niemieckiego i czeskiego Greenpeace oraz zrzeszającej prawników Fundacji Frank Bold z siedzibą w Krakowie.

W składzie orzekającym występuje tylko jedno nazwisko - Jarosław Łuczaj. Pod koniec września ubiegłego roku pisała o nim "Gazeta Polska Codziennie", ponieważ sędzia nie chciał "wyprowadzić" z radomskiego Sądu Okręgowego tamtejszego oddziału Iusttiti - stowarzyszenia sędziów znanych m.in. z walki o "praworządność i wolne sądy". 

Decyzja WSA jest skandaliczna - mówił w rozmowie z RMF FM Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Zaznaczył, że jeśli PGE nie odwoła się od postanowienia sądu, to "w 2026 roku kopalnia i elektrownia Turów przestaną funkcjonować".

Warto dodać, że za sprawą ugody między Polską i Czechami postanowieniem z dnia 4 lutego 2022 roku spór o Turów został wykreślony z rejestru Trybunały Sprawiedliwości w Luksemburgu, a Warszawa zapłaciła Pradze 45 milionów euro odszkodowania.

 

 



Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl

#Turów #Iustitia #spór o Turów #Solidarność

Mateusz Święcicki