W Zachodniopomorskiem trwa program badań przesiewowych na COVID-19, którego realizacją zajmuje się m.in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie. W lutym placówka przeprowadzi je w Kołobrzegu. Zarejestrowało się ok. 600 osób - powiedziała rzeczniczka prasowa szpitala Marzena Sutryk.
Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19 realizowany jest w woj. zachodniopomorskim od listopada 2020 r. Bezpłatne, dwuetapowe badania skierowane są do osób w wieku produkcyjnym – kobiet między 18. a 59. rokiem życia i mężczyzn w wieku 18-64 lat. W pierwszym wykonywane są testy serologiczne (pobranie krwi). Osoby z dodatnim wynikiem kierowane są do drugiego etapu na testy molekularne (wymaz). Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 oraz weryfikację aktywności tego zakażenia.
Badania przeprowadza pięć specjalistycznych szpitali, w tym Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Placówka ma wykonać 10 tys. testów w pierwszym etapie i tysiąc w drugim.
Jak podała Sutryk, w lutym pracownicy szpitala pojadą do Kołobrzegu realizować badania wśród chętnych mieszkańców tego miasta i okolicznych miejscowości, by ci nie musieli fatygować się do Koszalina. Prowadzone one będą w Laboratorium Alab w Kołobrzegu przy ul. Ratuszowej, w godz. 12-15.
Wstępnie planowany był jeden termin badań, 3-4 lutego. „Na badania zarejestrowało się jednak ok. 600 osób i ze względu na to duże zainteresowanie wyznaczono dodatkowy termin na 10-11 lutego" - zaznaczyła Sutryk.
Od początku listopada ub.r. , gdy rozpoczęto realizację programu, w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie na badania zarejestrowało się ponad 9 tys. mieszkańców regionu. Są więc jeszcze wolne miejsca.
„Zachęcamy indywidualne osoby, ale też firmy, które chciałyby zgłosić na testy swoich pracowników. Z naszej strony deklarujemy gotowość do tego, by przy zgłoszeniu większej liczby osób do badań, przyjechać na miejsce, by takie badania przeprowadzić w zakładzie pracy”
– podkreśliła Sutryk.
Zgodnie z założeniami programu w Zachodniopomorskiem ma zostać przeprowadzonych 50 tys. testów serologicznych (badanie krwi) i 5 tys. testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła). Na realizację przedsięwzięcia przeznaczonych jest ponad 15 mln zł z funduszy unijnych.