Z powodu pandemii zamiast tradycyjnej kolędy w diecezji warszawsko-praskiej będą dodatkowe msze św. dla wiernych lub modlitwa za parafian np. przy kapliczce lub krzyżu, a następnie przejście ulicami małych miejscowości z błogosławieniem mieszkających tam rodzin - zapowiedział bp Romuald Kamiński.
W komunikacie opublikowanym dzisiaj na stronie internetowej diecezji podano, że w związku z pandemią, w diecezji warszawsko-praskiej nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej.
"Mając na uwadze doświadczenia i przemyślenia duszpasterzy oraz świeckich – tak z terenu naszej diecezji, jak i innych polskich diecezji – bardzo proszę o przyjęcie tych wskazań ze zrozumieniem"
- napisał bp Romuald Kamiński. Zachęcił jednocześnie kapłanów, by wykorzystali "dostępne na ten czas możliwości pasterskiego posługiwania, przyczyniając się tym samym do umacniania naszych braci i sióstr w wierze".
Podkreślił, że "duszpasterska troska o wiernych w tym trudnym czasie ma wyrazić się w wypraszaniu mocy Bożego błogosławieństwa i wspólnej modlitwie". Zaznaczył jednocześnie, że "dotychczasowa forma wizyt duszpasterskich z nawiedzeniem mieszkań i domów jest niemożliwa".
"Parafian można zaprosić na mszę św. do kościoła w mniejszych grupach, np. mieszkańców ulic lub części mniejszych miejscowości. Intencją tej mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych parafian i zmarłych z ich rodzin"
- napisał biskup warszawsko-praski.
"Osoby chore i niemogące z innych przyczyn uczestniczyć w takiej mszy św., zachęcam do podjęcia modlitwy osobistej i rodzinnej w swoim domu" - dodał bp Kamiński.
Powołując się na kan. 905 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego zezwolił kapłanom na sprawowanie dodatkowej mszy św. w intencjach zaproszonych na liturgię wiernych.
Zwrócił uwagę, że "w wioskach, małych miejscowościach lub rejonach miasta kapłani mogą pomodlić się za parafian (np. przy kapliczce lub krzyżu), a następnie przechodząc obok ich domów pobłogosławić rodziny tam mieszkające".
Przypomniał jednocześnie o obowiązujących zasadach sanitarno-epidemicznych. "Zabrania się podejmowania inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne (ilość zgromadzonych, dystans społeczny, obowiązek zakrywania ust i nosa)" - napisał biskup warszawsko-praski.