Kia Motors Corporation zaprezentowała plany dotyczące opracowania nowej platformy dla pojazdów wojskowych nowej generacji. Dzięki temu firma zamierza wzmocnić swoje szanse na udział w przyszłych projektach wojskowych. Kia planuje rozpocząć produkcję prototypów średniej wielkości pojazdów bojowych jeszcze w tym roku, aby zostały poddane testom, które koreański rząd będzie przeprowadzał w 2021 roku. Po ich zaliczeniu Kia Motors Corporation stawia sobie za cel udział w projektach wojskowych od 2024 roku.
Projekt średniej wielkości samochodu bojowego jest wspólną inwestycją koreańskiej armii i Kia Motors. Zakrojony na szeroką skalę program obejmuje wymianę 2,5- i 5-tonowych pojazdów wojskowych, które są używane obecnie oraz opracowanie nowych aut – kuloodpornych 5-tonowych.
Pojazdy wojskowe będą wyposażone w szereg technologii stosowanych w samochodach produkowanych seryjnie, takich jak automatyczna skrzynia biegów, systemy ABS i ASR, asystent parkowania tyłem, system monitorowania przestrzeni wokół auta, nawigacja satelitarna, podgrzewane fotele oraz 7,0-litrowe silniki Diesla z wysokim momentem obrotowym.
Na potrzebę konstrukcji nowych pojazdów Kia opracowała nową modułową platformę, która w przyszłości umożliwi skonstruowanie innych samochodów, jak – na przykład – pojazdów z uzbrojeniem oraz samochodów specjalistycznych i wykorzystujących nowatorskie technologie.
Firma już opracowała założenia koncepcyjne dla nowego terenowego pojazdu wojskowego klasy ATV i na początku przyszłego roku planuje zaprezentować jego pierwszy prototyp. Pojazd ATV będzie wykorzystywany nie tylko do celów wojskowych, ale również w wielu innych dziedzinach, m.in. jako samochód dostawczy, a nawet rekreacyjny. Auto powstanie na podwoziu wytrzymałego SUV-a – Kia Mohave. Marka nadal będzie umacniać silną pozycję producenta wszechstronnych „cywilnych” SUV-ów. W przyszłości ich trwałość, dzięki wiedzy zdobytej podczas opracowywania pojazdów wojskowych, będzie jeszcze większa niż obecnie.
Poprzez zastosowanie w pojazdach wojskowych najnowszych technologii, znanych z samochodów produkowanych seryjnie oraz tych, które będą w nich dostępne w przyszłości, jak np. jazda autonomiczna, Kia Motors przyczynia się do rozwoju techniki wojskowej oraz technologii, która mogłaby pomóc w dostarczaniu np. zaopatrzenia.
Ponadto, Kia bada możliwość zastosowaniach ogniw paliwowych zasilanych wodorem nie tylko w pojazdach wojskowych, ale również w generatorach prądu. Uważa się, że w przyszłości technologia ta może być odpowiednia dla wojska, gdyż zapewnia dużą ilość energii elektrycznej dostępnej na placu boju.