Magazyn Forbes opublikował listę najbardziej niebezpiecznych i najbezpieczniejszych państw na świecie dla samotnie podróżujących kobiet. Lista liczy 50 krajów. Na szczycie najbardziej ryzykownych dla turystek miejsc znajdują się: Republika Południowej Afryki, Brazylia, Rosja, Meksyk i Iran. Z kolei najspokojniej jest w Hiszpanii, Singapurze, Irlandii, Austrii i Szwajcarii. Polska znalazła się w dziesiątce najbezpieczniejszych państw świata.
Jak pisze portal Forbes, coraz więcej kobiet decyduje się na samotne podróżowanie. Jednak zwiedzanie świata na własną rękę może być ryzykowne, a kobiety znacznie częściej narażone są na niebezpieczeństwa w podróży niż mężczyźni. Z danych statystycznych wynika również, że kobiety chętniej podróżują niż mężczyźni.
Firma badawcza DK Shifflet obliczyła, że w 2017 roku podróżowało 53 proc. kobiet w porównaniu do 47 proc. mężczyzn. Natomiast 28 proc. kobiet zdecydowało się na wyjazd wyłączenie w towarzystwie innych pań lub zupełnie samotnie. Ten trend jest coraz bardziej powszechny. Według Travel Industry Association każdego roku 32 miliony amerykańskich kobiet wybiera podróż w pojedynkę.
Chcąc pomóc kobietom w wyborze miejsc na samotną wyprawę Asher i Lyric Fergusson, małżeństwo prowadzące bloga o bezpiecznym podróżowaniu, stworzyli „Wskaźnik Zagrożeń dla Kobiet”. Fergussonowie zebrali dane z różnych światowych badań dla 50 krajów, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. W swoim raporcie uwzględnili osiem czynników: bezpieczeństwo podczas samotnego spaceru w nocy, zabójstwa kobiet, przemoc seksualna ze strony partnera lub niepartnera, dyskryminacja prawna, globalny wskaźnik różnicy płci, globalny indeks nierówności, przemoc wobec postaw kobiet.
Z przedstawionych szacunków wynika, że najgorzej pod względem przemocy wobec kobiet jest w RPA. W przeszłości kobiety były traktowane tam okrutnie i choć sytuacja powoli się poprawia, to Fergussonowie ostrzegają, by podróżujące panie nie wędrowały, nie jeździły, nie poruszały się po tym kraju same.
Drugie miejsce w niechlubnym rankingu zajmuje Brazylia. Kraj został bardzo źle oceniony pod względem bezpieczeństwa na ulicach oraz celowych zabójstw kobiet. Przed wyjazdem do Brazylii ostrzega się turystów, by samotnie nie chodzili w nocy, a w przypadku rabunku nie stawiali oporu.
Trzecia Rosja wypadła źle w wielu kategoriach ze względu na dużą liczbę przypadków zabójstw, przemocy seksualnej i dyskryminację prawną kobiet.
Czwarty z kolei Meksyk to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów. Ma jednak fatalny stan bezpieczeństwa na ulicach. Kobiety są ofiarami zabójstw i przemocy seksualnej. Wiele publikacji wskazuje, że jest tam coraz bardziej niebezpiecznie.
Piąty Iran uzyskał najgorszy wynik w globalnym badaniu „Gender Gap”.
W pierwszej dwudziestce najbardziej niebezpiecznych krajów znalazło się jedno z zachodnich państw. Stany Zjednoczone uplasowały się na 19. miejscu. Jak komentuje Fergusson, negatywnie został oceniony poziom bezpieczeństwa na ulicach, przemoc seksualna czy statystyki mówiące o tym, że 7,5 proc. kobiet w wieku 20-24 lata jest ofiarami zabójstw.
Wśród 50 najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów uwzględniono również Polskę. Czy samodzielnie podróżujące kobiety mogą czuć się u nas bezpiecznie? Wygląda na to, że tak, bo w indeksie Polska znalazła się w pierwszej 10 (dokładnie na 9. miejscu) najbezpieczniejszych krajów dla turystek.