10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Iran: słynny dysydent dostał 14 lat więzienia

Irański dysydent, bloger, lekarz i syn znanego duchownego - ajatollaha Abolkassema Khazalego - Mehdi Khazali został skazany na 14 lat więzienia o zaostrzonym rygorze - poinformowała organizacj

Irański dysydent, bloger, lekarz i syn znanego duchownego - ajatollaha Abolkassema Khazalego - Mehdi Khazali został skazany na 14 lat więzienia o zaostrzonym rygorze - poinformowała organizacja Dziennikarze bez Granic.

Według Dziennikarzy bez Granic, werdykt przeciw Khazalemu, który prowadził blog pod nazwą Baran, ogłoszono w poniedziałek. Został on również skazany na 10 lat zakazu opuszczania miasta Borazjan (południowy-zachód Iranu).

Khazali został zatrzymany 9 stycznia po raz trzeci w ciągu dwóch lat. Oficjalne media i irańscy urzędnicy nie potwierdzają informacji o jego aresztowaniu czy skazaniu.

Dr Mehdi Khazali jest z wykształcenia lekarzem i weteranem wojny iracko-irańskiej w latach 1980-1988. Jest synem bardzo znanego duchownego, ajatollaha, znanego z fundamentalistycznycg poglądów - pisze AFP.

Według portalu cyberdissidents.org Khazali jest też znawcą i badaczem islamu oraz dyrektorem Hayyan Cultural Institute w Tehranie.

Stanowisko polityczne i poglądy Khazalego juniora są diametralnie różne od ideałów jego ojca oraz bardzo krytyczne wobec prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, czemu słynny dysydent dawał wyraz nie tylko na swoim blogu, ale również podczas wystąpień w telewizji BBC i w Głosie Ameryki.

Khazali był aresztowany w 2009 r. za udział w protestach przeciw reelekcji Ahmadineżada, o której amerykańska prasa napisała: wybory w Iranie nie były ani wolne, ani sprawiedliwe. Po ogłoszeniu wyników tych wyborów w kraju wybuchły protesty, uważane za najpoważniejsze od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r.

W październiku 2010 r. został aresztowany ponownie pod zarzutem uprawiania „propagandy antysystemowej”, „publikowanie kłamstw” i „podburzanie opinii publicznej” - podaje cyberdissidents.org. Reżim irański uczynił praktykę z zatrzymywania przedstawicieli opozycji po takimi zarzutami - wyjaśnia portal.

W ostatnich latach wielu dysydentów, reformatorów, dziennikarzy i aktywistów praw człowieka zostało aresztowanych w Iranie - przypomina AFP.



 



Źródło:

oa