26 października 2017 r. o godz. 16.00 w Kwaterze Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się otwarcie wystawy „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”. Wystawa jest swoistym podsumowaniem historii Kwatery Ł, potocznie zwanej Łączką i prac poszukiwawczych prowadzonych tu w latach 2012-2017 przez zespół IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
Na tzw. Łączce od połowy roku 1948 chowano potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego. W miejscu tym Cmentarz Cywilny – Powązki graniczy wspólnym murem z dawnym Cmentarzem Wojskowym. Urządzono tam kompostownię, potem śmietnik, a w 1964 włączono je do sąsiadującego Cmentarza Wojskowego, nadając obu częściom – cywilnej i wojskowej nazwę: Cmentarz Komunalny – Powązki.
Zamordowanych w Warszawie żołnierzy podziemia komunistycznego grzebano potajemnie również w innych częściach Warszawy i okolic np. na starym cmentarz służewiecki przy ul. Wałbrzyskiej oraz w wielu nieznanych miejscach na Służewie nad Dolinką, przy murze Wyścigów Konnych na Służewcu, na cmentarzu Bródnowski, przy murze więzienia mokotowskiego, na terenie praskiego Więzienia Karno-Śledczego nr III tzw. „Toledo” czy wreszcie na cmentarzu wojennym w Trojanowie k. Sochaczewa.
Ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęto 23 lipca 2012 roku, a zakończono 7 lipca tego roku.
Po 5 latach od rozpoczęcia prac poszukiwawczych, wychodzimy z obszaru kwater Ł i ŁII ze świadomością, że nikogo z Nich nie zostawiliśmy. Przez ten czas pracowało z nami ponad 200 wolontariuszy, przybywała niezliczona liczba odwiedzających oraz szanowni goście, a wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda. Codziennie otaczali nas tak dobrzy i życzliwi nam ludzie, że nierzadko wzruszenie odbierało mowę. Ludzie, którzy przynosili do nas dobre słowa, modlitwy, ciepłe posiłki. (…) Na Łączkę już nie ma po kogo wracać. Ta część naszej misji została wykonana. Zaczynamy identyfikację. Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy kolejne nazwiska. My się nie żegnamy. Spotkamy się na pewno w innych miejscach, w których ukryto zwłoki naszych bohaterów.
– napisali w oświadczeniu pracownicy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Wystawę o ich pracy, złożoną z 14 paneli, będzie można oglądać na warszawskich Powązkach do 6 listopada 2017 roku, następnie będzie pokazywana na Krakowskim Przedmieściu (przy domu Polonii).