Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Tajemnicze losy "Panoramy Siedmiogrodzkiej". Kolejny fragment obrazu w tarnowskim muzeum

Muzeum Okręgowe w Tarnowie kupiło kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Placówka otrzymała na ten cel dotację z resortu kultury.

muzeum.tarnow.pl
muzeum.tarnow.pl
Muzeum Okręgowe w Tarnowie kupiło kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Placówka otrzymała na ten cel dotację z resortu kultury. Wszystkie posiadane fragmenty będą prezentowane od 17 lipca w Tarnowie.


Tarnowskie muzeum od 1977 r. zbiera części dzieła rozsiane po świecie. Posiada ich już 20, z czego 19 jest jego własnością, a jeden jest depozytem złożonym przez właściciela z Kalifornii. Do tej pory na całym świecie zidentyfikowano 38 fragmentów monumentalnego obrazu, ich łączna powierzchnia nie przekracza 1/3 całego dzieła. Jak poinformował dyrektor placówki Andrzej Szpunar podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, ostatni fragment przedstawiający atak węgierskich huzarów z pułku Vilmosa i Koburga został kupiony w zeszłym miesiącu. Na jego zakup tarnowskie muzeum uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 63,7 tys. zł oraz wsparcie Województwa Małopolskiego. Zakupiony fragment panoramy - tłumaczył Szpunar - był znany pracownikom muzeum. Jej właściciel z Poznania zgodził się poczekać ze sprzedażą obrazu, aż muzeum pozyska środki, bo wie, że gromadzi ono fragmenty dzieła Styki.


Przedstawiciele placówki zapowiedzieli, że wszystkie części Panoramy posiadane przez Muzeum Okręgowe będą od 17 lipca prezentowane w swojej nowej, stałej siedzibie mieszczącej się w Galerii "Panorama" w zabytkowym Dworcu PKP w Tarnowie.


Podróżni, turyści i mieszkańcy miasta będą mieli łatwy dostęp do oglądania tego dzieła w niezwykłych, odnowionych pomieszczeniach tarnowskiego Dworca PKP


- zaznaczył Szpunar.

"Panorama Siedmiogrodzka" przedstawiała zwycięską bitwę o Sybin w 1849 roku, dowodzoną przez gen. Józefa Bema. Została namalowana przez polskich i węgierskich artystów pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Dzieło zamówili Węgrzy z okazji 50. rocznicy Wiosny Ludów. Panoramę malowano w budynku Rotundy we Lwowie, w którym powstawała wcześniej "Panorama Racławicka". Jej wymiary były takie same jak "Panoramy Racławickiej": 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości.

 

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

#panorama racławicka #styka #tarnów szpunar #panorama siedmiogrodzka

MJ