Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ważne słowa do krajów Trójmorza: Poradziliście sobie z latami ucisku i łączy was nadzieja, że wasze kraje będą rozkwitać

Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał najpierw prezydent Andrzej Duda, który - jak podkreślił - jest jego współgospodarzem wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

prezydent.pl
prezydent.pl
Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał najpierw prezydent Andrzej Duda, który - jak podkreślił - jest jego współgospodarzem wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Prezydent podziękował również za obecność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. Z kolei prezydent USA zapewnił o wsparciu Stanów Zjednoczonych dla idei Trójmorza. „Stoimy ramię w ramię z krajami Trojmorza, cieszymy się z historycznej możliwości pogłębiania naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem” - mówił prezydent USA Donald Trump.

Prezydent Trump zaznaczył, że to „historyczny szczyt” i stwierdził, że jest zaszczycony, że może w nim uczestniczyć.

- W mieście, gdzie, jako się rzekło, wielokrotnie już wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi. Myślę, że naprawdę możemy tu mówić o prawdziwej historii tej wspaniałej inicjatywy, chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu – powiedział Trump.

Prezydent USA zwrócił uwagę, że każdy spośród 12 krajów Trójmorza ma „inspirującą historię”.

- Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać. To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować - po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza. Popieramy waszą dążność do większego dobrobytu i bezpieczeństwa, chylimy czoła przed inicjatywami na rzecz rozbudowy infrastruktury, cieszymy się z tej historycznej możliwości pogłębienia naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem – mówił Donald Trum.


Prezydent USA mówił również o większym dostępie do rynków energetyki, likwidacji barier. Jego zdaniem inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by osiągnąć te ważne cele.
 
Z kolei prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny, zjednoczeniowy.

- Chciałbym, żebyśmy powiedzieli jasno, że ta nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi - mówił prezydent Duda.

Mówiąc o impulsie integracyjnym Andrzej Duda zaznaczył, że „potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych”.

- Impuls zjednoczeniowy to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE. Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego - dodał prezydent Duda.


Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że licząc łącznie PKB krajów Trójmorza to równowartość 1,5 biliona dolarów oraz niskie, jak na standardy UE bezrobocie. Prezydent RP podkreślał, że Trójmorze, to wielka perspektywa rozwojowa.



W ramach Trójmorza współpracuje ze sobą 12 państw położonych w regionie pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. To wspólna inicjatywa Polski i Chorwacji mająca na celu głównie pogłębienie współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej.

Spotkanie w Warszawie jest drugim szczytem państw Trójmorza. Pierwsze odbyło się w sierpniu zeszłego roku w Dubrowniku. Wówczas reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej przyjęli deklarację, w której wskazali cele współpracy. W dokumencie wyrażono przekonanie, że dzięki poszerzeniu współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej oraz gospodarki Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości.

 



Źródło: prezydent.pl,PAP,niezalezna.pl

#Chorwacja #Andrzej Duda #geopolityka #polityka #Litwa #Węgry #Rosja #Polska #USA #trójmorze

rz