​Merkel w Polsce zapytała o Tuska. No i usłyszała jasną odpowiedź…

  

Kwestia ponownej kandydatury Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej była jednym z tematów rozmów kanclerz Niemiec z polskimi politykami. Angela Merkel otrzymała w tej sprawie zdecydowana odpowiedź.

Jeszcze za wcześnie, by przedstawiać ostateczne stanowisko w sprawie kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej – powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel w Warszawie.

Ta kwestia łączy się niezmiennie i nierozerwalnie z przyszłością Unii Europejskiej, z reformami Unii, z tym wszystkim, co ma się wydarzyć, wiec na pewno będziemy jeszcze do tego tematu wracać – zaznaczyła Szydło pytana, czy podczas z spotkania z niemiecką kanclerz rozmawiały o poparciu polskiego rządu dla kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Temat, choć nie bezpośrednio, pojawił się również w rozmowach Merkel z prezydentem Andrzejem Dudą. 

To był temat, ale nie bezpośrednich rozmów z panem prezydentem. Pan prezydent rozmawiał o tym, co leży w jego bezpośredniej kompetencji, czyli o bezpieczeństwie Polski i NATO 

– mówił w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Pytany o to, czy Polska powinna udzielić byłemu premierowi poparcia podczas ponownego kandydowania na stanowisko szefa RE, odpowiedział, że „to nie jest kwestia, czy powinniśmy, czy nie”. – To jest pytanie o to, w jaki sposób sam Donald Tusk pozycjonuje siebie dzisiaj w stosunku do Polski. Czy zabiega o to żeby Polska go poparła – powiedział. Jego zdaniem „w tej układance każdy klocek musi być włożony odpowiednio”, a sama narodowość nie ma tu nic do rzeczy.

Okazało się, że o Tusku rozmawiano również w czasie spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Angelą Merkel

Ten wątek pojawił się na końcu rozmowy. Stanowisko było wyraźne – nie możemy poprzeć tej kandydatury

powiedział prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z wpolityce.pl. Pytany, jak Jarosław Kaczyński to argumentował, odpowiedział:

Mówił, że w Polsce jest to postać kontrowersyjna. Poza tym wobec Donalda Tuska toczą się różne postępowania, w których może być jakaś jego odpowiedzialność polityczna, prawna, karna. Nie było też żadnej prośby ze strony pana Tuska o poparcie jego kandydatury przez polski rząd, więc nie ma podstaw, żeby ją wesprzeć.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wpolityce.pl,TVP Info,PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trump grozi Unii Europejskiej nałożeniem ceł samochody importowane do USA

Zdjęcie ilustracyjne/Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Prezydent Donald Trump dzisiaj po spotkaniu z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem ponownie zagroził nałożeniem dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do USA, jeżeli nie zawrze porozumienia handlowego z Europą.

Trump, który groził już rok temu, że podejmie takie kroki, powiedział dziennikarzom, że jego administracja rozważa obecnie nałożenie taryf na samochody z Unii Europejskiej.

W niedzielę upłynął termin, w którym ministerstwo handlu USA miało zdecydować, czy import aut lub części samochodowych zagraża bezpieczeństwu kraju. Utajniony raport w tej sprawie został już przekazany do Białego Domu.

Otwiera to Trumpowi drogę do ewentualnego nałożenia specjalnych ceł dotyczących towarów określonych w raporcie; prezydent ma na to 90 dni. Wcześniej Trump mówił o 25-procentowych stawkach na auta, co - w jego zamyśle - ma pomóc w zmniejszeniu deficytu handlowego USA oraz stworzeniu miejsc pracy w kraju.

W poniedziałek Komisja Europejska ostrzegła Stany Zjednoczone, że jakiekolwiek kroki zmierzające do wprowadzenia dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do tego kraju spotkają się z unijną reakcją. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że jeśli Waszyngton wprowadzi taryfy na produkcję motoryzacyjną z UE, państwa członkowskie wspólnie zastanowią się nad retorsjami.

Trump i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uzgodnili w ubiegłym roku, że Waszyngton nie będzie na razie wprowadzał nowych taryf, a UE zobowiązała się do pewnych ustępstw na rzecz administracji Trumpa, w tym zwiększenia importu do Europy amerykańskiej soi.

Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy handlu, którzy spotkają się pod koniec tygodnia na nieformalnym posiedzeniu w Bukareszcie, mają dyskutować o tej kwestii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl