Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA stwarza zagrożenie dla stosunków z Unią Europejską, a Wspólnota straci dwa lata zanim Donald Trump pozna jak wygląda świat - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker cytowany przez brytyjską agencję Reuters.

- Wybór Trumpa stanowi ryzyko naruszenia stosunków międzykontynentalnych, zarówno jeśli chodzi o ich zasady, jak i strukturę. Będziemy musieli nauczyć prezydenta-elekta, czym jest Europa i jak funkcjonuje – mówił Juncker studentom na konferencji w Luksemburgu.

Wypowiedzi Przewodniczącego Komisji Europejskiej kontrastują z bardziej dyplomatycznymi reakcjami przywódców europejskich, którzy deklarują chęć współpracy z następcą Baracka Obamy

-  pisze Reuters.

CZYTAJ WIĘCEJ: W Brukseli zmieniają zdanie. Juncker wreszcie przyznał

Myślę, że stracimy dwa lata, zanim pan Trump pozna świat, którego nie zna 

- powiedział także szef KE.

Juncker ostrzegł też przed „szkodliwymi” konsekwencjami poglądów Trumpa dotyczących polityki bezpieczeństwa, światowego handlu czy zmian klimatycznych.

Wcześniej szef KE wielokrotnie dowodził, że nie są mu obce meandry subtelnej dyplomacji. Wsławił się m.in. wielokrotnym pouczaniem i strofowaniem Polski

We wtorkowych wyborach w Stanach Zjednoczonych Donald Trump pokonał rywalkę z ramienia Demokratów Hillary Clinton, i został wybrany na 45. prezydenta USA.