– Chcemy być silni, co oznacza, że chcemy, by więcej krajów podążało za przykładem Polski. Jeżeli każde z państw NATO poświęcałoby się tak jak Polska, to nasi sojusznicy byliby bardziej bezpieczni – powiedział Donald Trump podczas spotkania w Chicago z Kongresem Polonii Amerykańskiej. Ile jednak są warte jego słowa? Nie można zapominać co wcześniej mówił o Rosji i NATO.

Kandydat Republikanów na prezydenta Stanów Zjednoczonych wygłosił przemówienie podczas spotkania w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago. W jego trakcie złożył wiele deklaracji pod adresem Polaków.

"Trump pozytywnie wypowiadał się tym, jak Polska realizuje swoje zobowiązania wobec NATO. Jako przykład tych działań podał fakt, że Polska jest w gronie pięciu państw, które wydają na obronność 2 proc. swojego PKB" - relacjonuje portal chicago.suntimes.com

– Chcemy być silni, co oznacza, że chcemy, by więcej krajów podążało za przykładem Polski. Jeżeli każde z państw NATO poświęcałoby się tak jak Polska, to nasi sojusznicy byliby bardziej bezpieczni – mówił Trump.


– Polacy zostaną docenieni. Pamiętam, że na to zasługują – dodał.Donald Trump miał również złożyć deklarację zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.Czy takie słowa padają jedynie na użytek kampanii w wyborach prezydenckich? Trzeba bowiem pamiętać inne wypowiedzi Donalda Trumpa, a także z czyjej pomocy korzystał.

"W rozmowie z amerykańskim dziennikiem „New York Times” oficjalny kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Donald Trump zasugerował, że USA nie będą już w ramach NATO gwarantowały obrony swoim sojusznikom"

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Trump podważa gwarancje NATO. Grozi wycofaniem wojsk USA
 

"Jest znany z wypowiedzi pojednawczych wobec Putina. Na ile to stanowisko ulegnie zmianie, a na ile ugruntuje, trudno to na dzisiaj powiedzieć. Jeśli chodzi o kandydaturę republikańską, to z perspektywy Polski nie widać, gdzie kandydat stoi" - tak z kolei oceni Trumpa Mecenas Maria Szonert-Binienda


CZYTAJ WIĘCEJ: ​Co kandydatury Clinton i Trumpa oznaczają dla Polski? Ważny głos Marii Szonert-Biniendy