Prezes IPN zdecyduje o zbiorze zastrzeżonym

Prof. Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej poinformował jak będzie wyglądała procedura odtajnienia zastrzeżonych zbiorów IPN.

ipn.gov.pl
Prof. Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej poinformował jak będzie wyglądała procedura odtajnienia zastrzeżonych zbiorów IPN. „Klauzule tajności ostatecznie nadaje Prezes IPN, a zatem może on nie zgodzić się ze stanowiskiem przedstawicieli służb dokonujących przeglądu, którzy zarekomendują nadanie klauzuli tajności konkretnym jednostkom archiwalnym” – zaznaczył historyk.

Jest decyzja w sprawie udostępnienia materiałów ze zbioru zastrzeżonego IPN. Kolegium IPN opowiada się za jak najszerszym otwarciem archiwum. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo. Straż Graniczna wniosła o zachowanie kilku osób – powiedział wczoraj portalowi niezalezna.pl Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN.

Dziś Sławomir Cenckiewicz na portalu społecznościowym podał, jak wygląda procedura odtajniania dokumentów.

Sam zbiór liczy 430 metrów, z czego około 54 metry to dokumenty wytworzone przez tajne służby Ludowego Wojska Polskiego. Przegląd dokumentów może trwać do roku od wejścia w życie noweli ustawy o IPN. W czasie przeglądu materiały nie będą udostępniane.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyszkowski o zbiorze zastrzeżonym IPN: niektórzy mogą przeżyć trudne chwile

Klauzule tajności ostatecznie nadaje Prezes IPN. W związku z czym każda rekomendacja służb dotycząca nadania klauzuli tajności konkretnej jednostce archiwalnej musi zostać pisemnie uzasadniona, jednak prezes IPN po zasięgnięciu powołanej przez siebie komisji składającej się z archiwistów i członków Kolegium, może się z takim uzasadnieniem nie zgodzić.

Przegląd zostanie zakończony do 31 marca 2017 r. Prezes IPN będzie otrzymywał co miesiąc sprawozdania. Pozostałe 3 miesiące zostaną przeznaczone na rozstrzygnięcie ewentualnych sporów związanych z nadaniem klauzul tajności jednostkom archiwalnym podlegającym przeglądowi.

 


Źródło: niezalezna.pl

#IPN #zbiór zastrzeżony #odtajnienei dokumentów

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo