Nadzwyczajna sesja rady Warszawy ws. afery reprywatyzacyjnej – RELACJA

Coraz bardziej nerwowo zachowuje się Hanna Gronkiewicz-Waltz.

stream1.pl/print screen
Coraz bardziej nerwowo zachowuje się Hanna Gronkiewicz-Waltz. Medialne występy, w których tłumaczyła się z reprywatyzacji, nie przyniosły oczekiwanych efektów, więc postanowiła sięgnąć po środek ostateczny. Zwołała nadzwyczajne posiedzenie rady miasta. To może być jedna z najgorętszych sesji – zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

Konferencje prasowe, wywiady dla TVN24 i „Gazety Wyborczej” – w ostatnich dniach prezydent stolicy była bardzo aktywna. Na niewiele się to zdało, bo wątpliwości co do reprywatyzacji warszawskich nieruchomości jest coraz więcej. HGW musi się czuć nietęgo, skoro nie pojawiła się nawet na uroczystościach związanych z 25-leciem straży miejskiej. Teraz zdecydowała się na rozpaczliwy gest. Na 1 września zwołała nadzwyczajną sesję rady Warszawy. Ma na niej m.in. przedstawić informację dotycząca zwrotów nieruchomości z lat 1990-2016 oraz mówić o pomocy dla lokatorów reprywatyzowanych budynków. Czy w końcu powie coś więcej poza zrzucaniem odpowiedzialności na innych?

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy odbywa się w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki.
21.04


21.02
Sesja trwa już pięć godzin. Emocje nieco opadły, część mieszkańców opuściła salę, w której odbywają się obrady. 

20.49
Emocje sięgają zenitu po tym co się dzieje podczas nadzwyczajnej sesji Rady m. st. Warszawy. Podczas obrad prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz miała przedstawić "informację" dotyczącą afery reprywatyzacyjnej, zamiast tego usłyszeliśmy manifest działacza Platformy Obywatelskiej. Nic dziwne, że obserwujący o posiedzenie radny zaczęli skandować "dymisja". Ale także w internecie zawrzało. CZYTAJ WIĘCEJ: Jak oceniono występ HGW? Bez taryfy ulgowej. I są pomysły na koniec jej prezydentury...

20.36
Przemawiał wiceprezydent Michał Olszewski. – Dwie trzecie mieszkań nadal jest objęte dekretem Bieruta i zagrożone zwrotem, aby temu zapobiec potrzebna jest duża ustawa reprywatyzacyjna – mówił. Było też o zasadach pomocy dla mieszkańców z reprywatyzowanych kamienic. "Nie lej wody" – wołali warszawiacy. 

20.16


19.47
Pani prezydent, pani kompromituje urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Jawi się tu pani jako monarcha, wchodzi „cała na biało”, jak w dowcipie. Gdzie była pani przez dziesięć lat? – pyta Alicja Żebrowska z PiS. Podkreśliła też, że to prezydent miasta ponosi odpowiedzialność za swoich urzędników. 

19.36
Po HGW przemawiał jej zastępca Jarosław Jóźwiak. Po jego krótkim wystąpieniu przewodnicząca rady nie pozwoliła odnieść się radnemu Hejce do słów wiceprezydenta Jóźwiaka. 

19.29
Na mównicy HGW. – To akcja polityczna, pełna hipokryzji – oznajmiła, odpowiadając radnemu Prawa i Sprawiedliwości. A do mieszkańców: – Jeśli państwo nie będą chcieli mnie słuchać, nie będzie żadnego dialogu.

19.19
Takiej afery w Warszawie jeszcze nie było – stwierdził radny Oskar Hejka z PiS. Nazwał też aferę reprywatyzacyjną „aferą prezydencką” – od prezydent HGW. 

19.14


19.05
Przemawia Ewa Malinowska-Grupińska z PO, przewodnicząca rady miasta. Jest… o PiS. I oczywiście obrona HGW, którą żona Rafała Grupińskiego nazwała... "wielkim człowiekiem". – Od początku tej kadencji słyszymy, że ta kadencja nie przetrwa – mówiła. Według niej jest to "walka, żeby zniszczyć jedyną osobę, która chciała coś zrobić w sprawie uchwały Bieruta".  Ostatnie słowa to też o HGW...


19.00
Piotr Guział w ostrych słowach odpowiada HGW. – Nie do pomyślenia jest, że profesor prawa, prezydent Warszawy, publicznie znieważa i publicznie kłamie! – stwierdził. – Pani czas i pani formacji w tym mieście bezpowrotnie się skończył. Miejcie odwagę odejść z twarzą, bo honoru i tak nie macie! – zakończył Guział. Zaproponował też przeprowadzenie referendum.

18.53
Radna Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej (do niedawna wiceprzewodnicząca SLD) zaapelowała o wpuszczenie wszystkich osób  na salę. 

18.40
HGW ma czas na Twittera...


18.37
Na mównicy Szostakowski znów broni HGW i PO. "Zejdź z mównicy!" - wołają mieszkańcy. - Mówicie, żebym zszedł z tej mównicy. W ostatnich wyborach poparło mnie 9600 warszawiaków i to oni będą mnie rozliczać, a nie państwo - odparł Szostakowski. W odpowiedzi usłyszał: "wybory, wybory, wybory!".

18.29
HGW odpowiada Guziałowi. Zarzuca mu kłamstwo. – Nie udało się panu referendum, a teraz pan kłamie. W 2003 roku nie było mnie ani mojego męża w Polsce. Sprawy spadkowe prowadził adwokat. Nie uda się panu wrobić w tę aferę – mówiła prezydent. Warszawiacy na to: „sama się wrobiłaś!”. – Macie teraz Ziobro, macie CBA – badajcie – zakończyła HGW.

18.28
Głos zabrał Piotr Guział.
Matką wszystkich afer w Warszawie jest zwrot kamienicy przy Noakowskiego 16 – stwierdził Piotr Guział o nieruchomości zwróconej rodzinie HGW. – Mówiła pani, że dyrektor Bajko to jedna czwarta pani umysłu – przypomniał. – Chcecie wyjaśnić wszystko po 10 latach? To żart! Pani sobie kpi! Pętla zaciska się wokół pani politycznej głowy. Za co pani przeprasza dzisiaj? Za to, że poprzednik zatrudnił urzędników, z których korzystała pani przez długich dziesięć lat? – dopytywał Guział. – To nie jest afera reprywatyzacyjna, to afera Waltzów, to afera Platformy Obywatelskiej – dodawał. 

18.22
Są aż tak pewni siebie? – Mieszkańcy wielokrotnie pokazali, że to, co robi w Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz i PO cieszą się ich pełnym poparciem – oświadczył jeden z radnych Platformy, odradzając wprowadzenie do Warszawy komisarza.

18.18
Kolejny internauta przypomina o taczkach...


18.17


18.16
Pani prezydent, nie kontaktowałem się w tej sprawie z panem Bajko – odpowiedział HGW Jurkiewicz.

18.11
Skończyła się przerwa. Na mównicy HGW. – Mam pytanie do przewodniczącego Jurkiewicza. Czy to prawda, że po dymisji pana dyrektora Bajko chciał się pan z nim spotkać, by zapewnić mu polityczną ochronę? – pyta HGW.

18.02
Internauci na bieżąco komentują wystąpienie HGW w czasie sesji.17.51
I jest kolejna piętnastominutowa przerwa w obradach.

17.51
Warszawiacy wołają: "bój się ludzi!". Przewodnicząca rady zagroziła, że jeśli nie przestaną skandować, zarządzi przerwę.

17.51
Dzisiaj mamy do czynienia z happeningiem pożegnalnym PO i wystawa o „Titanicu” nie jest tu przypadkiem. Ale zapytam, kiedy naprawi pani krzywdy wobec ludzi, wobec prawdziwych spadkobierców – mówi radny PiS Cezary Andrzej Jurkiewicz.

17.59
Ktoś tu zaczyna tańczyć na trumnach. Nieładnie, pani prezydent. Kiedy weszło CBA, to usłyszeliśmy, że straszymy was kontrolami. A tak przy okazji, pani prezydent, czy to prawda, że funkcjonariusz CBA, usunięty przez pana Wojtunika, wygrał konkurs w ratuszu i czy to prawda, że został zablokowany przez panią i pana prezydenta Jóźwiaka? – pytał Cezary Jurkiewicz.

17.48
Skończył się parasol ochronny, pani prezydent, medialny i ten ze służb. Nigdy nie przyszła pani na takie sesje. Radni PO bojkotowali nas. Teraz media sprawiły, że pani tu jest i się tłumaczy. Nie chcemy być w komisji, która jest fasadowa – dodawał Jurewicz.

17.44
Nie wplątujcie nas w to, co media nazywają złodziejską aferą. To pani prezydent odpowiada za swoich urzędników, za procesy. Dziś mamy wyjątkową sytuację. Radni PiS są w opozycji. Wszystko może się tu dziać, gdy przychylą się radni z PO. Dwa razy zwołaliśmy sesje specjalne i nigdy nie przyszła pani prezydent Gronkiewicz-Waltz. My robiliśmy swoje – powiedział radny PiS.


17.41
Cezary Jurkiewicz zapowiedział, że PiS nie poprze pomysłu powołania komisji doraźnej ds. reprywatyzacji. 

17.39
Komisja jest komisja fasadową. Nawet nie będzie w stanie dotrzeć do najciekawszych PiS tego nie poprze. Uważamy jednoznacznie, to czas działania CBA i prokuratury – to jest czas działania dla nich. Jak chcecie sobie wyobrazić, by komisja doraźna złożona z pięciu radnych obradowała nad materiały z lat 1990-2016. Ile tysięcy wniosków to jest do przejrzenia? Nie wplątujcie nas w to, co media nazywają aferę reprywatyzacyjną. My nie chcemy w tym brać udziału. To pani prezydent tego miasta jest odpowiedzialna za to wszystko, co się w tym wydarza – mówił. 

17.34
Przemawia Cezary Jurkiewicz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Prokurator nie komisja, nie komisja a dymisja – rozpoczął wystąpienie.

17.33
Koniec przerwy. Na sali słychać okrzyki: „bój się warszawiaków!”.

17.27


17.18


17.08
Ogłoszono 15 minut przerwy, w tym czasie spotka się konwent oraz radni niezależni. Chodzi o konsultacje dot. projektu uchwały powołującej komisję w radzie miasta ds. reprywatyzacji.

17.07
Szostakowski wnioskuje o 15 minut przerwy i schodzi z mównicy. Żegnają go gwizdy warszawiaków. 

17.06
"Zejdź z mównicy!", "Wasz czas minął!" - wołają do Szostakowskiego zgromadzeni na sali ludzie.

17.05
Miał być informacja o aferze reprywatyzacyjnej, a było wystąpienia partyjnego funkcjonariusza, który atakuje politycznych konkurentów. Nic dziwnego, że popis arogancji Hanny Gronkiewicz-Waltz wzburzył mieszkańców Warszawy skandujących "hańba, hańba" lub "do dymisji". Z każdą minutą HGW traciła spokój. Aż zaczęła pokrzykiwać, a nawet wymachiwać palcem. CZYTAJ WIĘCEJ: Krzyki, machanie palcem, grymasy złości, no i... PiS - tak HGW wyjaśnia aferę

17.04
Na mównicy pod jakiegoś czasu przemawia Jarosław Szostakowski, radny z PO.

17.00
"Prokurator, prokurator, prokurator!" - skandują warszawiacy. I zaraz po tym: "dymisja, dymisja, dymisja!". 

16.58
Na salę mieszkańcy rzucają kolorowe kulki z adresami reprywatyzowanych kamienic.


16.53
Prezydent stolicy przechodzi samą siebie, oświadczyła, że jest "najbardziej na tej sali zainteresowaną wyjaśnieniem tych kwestii osobą". Warszawiacy nie wytrzymują arogancji HGW i głośno dają temu wyraz. 

16.51
HGW po raz kolejny atakuje PiS. I po raz kolejny odpowiadają jej mieszkańcy: "to nie PiS, a lokatorzy". 

16.50
Gronkiewicz-Waltz broni stołka. - Wprowadzenie komisarza do Warszawy to zły pomysł - oświadczyła.

16.46
HGW zapewnia, że nie wystartuje w kolejnych wyborach na prezydenta Warszawy. Twierdzi również, że zrobi wszystko, aby działka Chmielna 70 wróciła do miasta.

16.44
Zwrócę się do władz krajowych PO o to, żeby wniosła projekt reprywatyzacyjnej i chcę przez pozostałe dwa lata mojej kadencji, wykorzystam to na walkę o przepisy prawa, które rozwiążą ten problem ostatecznie – mówiła HGW. Warszawiacy zareagowali śmiechem.

W Sejmie będzie sprawdzian intencji. PO złoży we wrześniu projekt. Jeśli zostanie przyjęty, zniknie źródło problemu. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta jednogłośnie, przez wszystkie partie Za niedługo okaże się, komu faktycznie zależy na sprawiedliwości, a kto uprawia polityczne porachunki. Liczę szczególnie na posłów z Warszawy – kontynuowała niewzruszona HGW.

16.39
HGW zrzuca winę na swoich poprzedników. "10 lat!" - skandują w odpowiedzi warszawiacy. 

16.38
„Gronkiewicz-Waltz – eksmisja z ratusza” – wołają mieszkańcy.

16.36
HGW do warszawiaków: „będę słuchać waszych głosów”. Odpowiedział jej gromki śmiech i okrzyki: „rychło w czas!”.

16.34


16.33
Prezydent stolicy zaatakowała Prawo i Sprawiedliwość. W odpowiedzi usłyszała od warszawiaków: „to nie PiS, a lokatorzy”.

16.30
Podejmowałam trzy próby uregulowania tej sprawy. Pierwsza w 2008, druga w 2011, i ostatnia w 2014. Wszystkich projektów prywatyzacyjnych było w Sejmie 20. Były próby, jak widać nieskuteczne. Moja próba okazała się skuteczna i sukcesem, bo jest uchwalona i podpisana. Żadnej innej ustawy nie ma, czy to przyjmujecie czy nie - mówiła HGW.

16.29
HGW traci spokój - już po kilku minutach wystąpienia zaczęła pokrzykiwać na protestujących mieszkańców Warszawy. Chwaliła się, że jedyną ustawę reprywatyzacyjną uchwaliła koalicja PO-PSL. – Nie zakrzyczycie tego – wołała podniesionym głosem.

16.21
HGW rozpoczęła swoje wystąpienie. I znów mówi o tym, kto ponosi winę za nieprawidłowości przy reprywatyzacji - ona oczywiście nie. Zgromadzeni warszawiacy wołają: "do dymisji", "nie żartuj", "kłamstwo". 

16.20


16.18
W Sali Warszawskiej PKiN jest duża grupa mieszkańców miasta.


16.10
Rozpoczęła się nadzwyczajna sesja rady miasta. Prezydent Warszawy została powitana przez mieszkańców stolicy okrzykami: "do dymisji!".


15.59
Portal Niezalezna.pl zaprasza również do oglądania transmisji z nadzwyczajnej sesji: HGW będzie się tłumaczyć radnym. TRANSMISJA NA ŻYWO z nadzwyczajnej sesji

15.58
Gronkiewicz-Waltz liczy, że porządek obrad zostanie rozszerzony o punkt o powołaniu specjalnej komisji reprywatyzacyjnej w radzie miasta, która miałaby przeanalizować wszystkie zwroty nieruchomości od 1990 do 2016 roku. Przeciwnikiem takiego rozwiązania jest m.in. Jan Śpiewak ze stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”. Według niego, lepszym pomysłem byłaby komisja śledcza w Sejmie.

15.57


15.54
Do wzięcia udziału w sesji warszawiaków zachęcał również Maciej Wąsik.


15.51
Burmistrzowie Pragi-Północ oraz Śródmieścia - Wojciech Zabłocki i Piotr Kazimierczak z PiS - złożyli do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawach reprywatyzacji w Warszawie. CZYTAJ WIĘCEJ: Prokuratura ma coraz więcej pracy. Burmistrzowie oskarżają władze Warszawy

15.36

Były warszawski radny - obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Krajewski, zachęcał do wzięcia udziału w sesji wszystkich zainteresowanych.


15.20
Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana przez media, w jaki sposób będzie bronić się w czasie sesji, zwyczajowo już zrzuciła winę na innych. – Myślę, że przede wszystkim elity powinny się bić w piersi. Do dziś dnia przez 30 lat prawie nie uchwalono ustawy reprywatyzacyjnej i to jest problem, który my mamy jako samorządowcy – odparła. Oznajmiła też, że nie bierze „pod uwagę możliwości podania się do dymisji”. CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Warszawy idzie w zaparte. Gronkiewicz-Waltz: Nie biorę pod uwagę dymisji

15.18

Ciekawe spostrzeżenie jednego z radnych dzielnicy Wola...


15.15
Były burmistrz Ursynowa Piotr Guział uważa, że czwartkowa sesja „obnaży zaniedbania Hanny Gronkiewicz-Waltz”. – Ponieważ będzie musiała wytłumaczyć, dlaczego przez dziesięć lat swojej prezydentury nie zrobiła nic, żeby uporać się z kwestią reprywatyzacji – podkreślił Guział na antenie RDC. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Warszawa #reprywatyzacja #sesja #nadzwyczajna sesja rady miasta #sesja rady miasta #Hanna Gronkiewicz-Waltz #afera reprywatyzacyjna

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo