​Jak poruszać się po Warszawie podczas szczytu NATO. Wszystko, co trzeba wiedzieć

  

Już w najbliższy piątek i sobotę Warszawa stanie się najważniejszym punktem na światowej mapie bezpieczeństwa. Do stolicy Polski zjadą wówczas wszyscy kluczowi przywódcy państw NATO. Będą oni dyskutować o realiach współczesnej Europy, a w szczególności o zagrożeniu, płynącym ze strony nieprzewidywalnej i agresywnie nastawionej Rosji. W tych dniach w stolicy trzeba przygotować się na sporo zmian.

W Legionowie pod Warszawą, w Centrum Szkolenia Policji uruchomiono Policyjne Centrum Dowodzenia. Jak ustaliła TVP Info, centrum z Legionowa będzie kierować działaniami policji, straży granicznej i celników. Natomiast ich praca będzie koordynowana z pracą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
 
W najbliższych dniach Warszawa stanie się jedną z najbardziej chronionych stolic na świecie. W promieniu stu kilometrów zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna dla małych samolotów (również dronów). Z kolei samoloty pasażerskie startujące z Okęcia będą musiały omijać niebo nad centrum miasta, a w powietrzu przez całą dobę dyżur będą pełnić myśliwce.
 
W związku ze szczytem NATO, między 6 a 9 lipca w znacznej mierze zmieni się funkcjonowanie ulic w Śródmieściu, na Pradze-Południe, Woli oraz Ochocie. Ulice zostaną wyłączone z parkowania oraz zamknięte dla samochodów i rowerów. Pojazdy komunikacji miejskiej będą kierowane na trasy objazdowe.
 
Zmiana organizacji ruchu
W dniach 7-9 lipca wprowadzone będą duże zmiany w ruchu drogowym. Najwięcej wyłączeń ruchu będzie w pobliżu PGE Narodowy, a także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska. Zamknięta będzie nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki pomiędzy mostem Poniatowskiego a Świętokrzyskim. Ograniczenia dotkną także pieszych – całkowicie zamknięta będzie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Poniatowskiego.
 
Zakazy zatrzymywania się (wyłączenia z parkowania)
Pierwsze zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela  obowiązywać będą od 6 lipca, godz. 22.00. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników oraz na ulicach poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań ulic.
 
Mieszkańcy tych obszarów będą mogli bezpłatnie parkować swoje pojazdy na innych miejscach niż przypisane do ich abonamentów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego lub całodobowo na parkingach P+R.
 
Zmiany w komunikacji publicznej
Zmiany w ruchu drogowym wiążą się z dużymi zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pierwsze autobusy i tramwaje zmienią trasy w czwartek, 7 lipca. od ok. godz. 9.00. Największe zmiany obowiązywać będą od piątku, 8 lipca od ok. godz. 00.00 do soboty 9 lipca do godz. 24.00.
 
Ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, wymienione informacje mogą ulec zmianie. W trakcie trwania samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.
 
Informacje dla mieszkańców
Informacje o utrudnieniach w trakcie szczytu NATO przekazywane są do mieszkańców poprzez wielorakie kanały komunikacji. Plakaty i ulotki umieszczone są w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowcach w rejonach najbardziej dotkniętych zakazami parkowania oraz zmianami w organizacji komunikacji zbiorowej i prywatnej. We wszystkich środkach komunikacji miejskiej na ekranach mieszkańcy mogą obejrzeć specjalne spoty.
 
Poza tym wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie dotyczące zakazu przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie. Zakaz będzie obowiązywał od 7 do 9 lipca. Przede wszystkim w okolicach stadionu PGE Narodowy, Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego, Traktu Królewskiego i Alei Jerozolimskich. Nie będzie można transportować m.in. materiałów wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych oraz żrących.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: um.warszawa.pl,niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie,TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja. Ustawa o "zagranicznych agentach"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, uchwaliła dziś ustawę, która pozwala uznać za tzw. zagranicznych agentów osoby fizyczne, współpracujące z mediami-"zagranicznymi agentami" i otrzymujące fundusze z zagranicy.

"Zgodnie z dokumentem za zagranicznych agentów mogą być uznane osoby fizyczne, które rozpowszechniają materiały mediów-zagranicznych agentów lub biorą udział w ich tworzeniu, a także otrzymują pieniądze lub mienie z zagranicy, bądź od rosyjskich podmiotów prawnych finansowanych ze źródeł zagranicznych" 

- głosi komunikat Dumy Państwowej.

Przyjęcie tego nowego prawa w szybkim tempie media zapowiadały na początku bieżącego tygodnia. Przepisy stanowią poprawki do ustaw o mediach i ochronie informacji i są związane z już obowiązującym w Rosji prawem o mediach uznanych za "pełniące funkcje zagranicznego agenta". Za takich "agentów" uznano już w Rosji kilka mediów rosyjskojęzycznych finansowanych z funduszy USA.

Przyjęta ustawa zobowiązuje media, którym nadano taki status, do zarejestrowania - do 1 lutego 2020 roku - rosyjskiego podmiotu prawnego o statusie "zagranicznego agenta". Materiały publikowane przez te media powinny być oznaczone informacją o tym, że publikuje je "zagraniczny agent". Będzie to również obowiązkowe przy cytowaniu materiałów tych mediów.

Chociaż inicjatorzy ustawy zapewniają, że jej skutki dotkną w skali Rosji 20-30 osób, to zdaniem wielu mediów zakres jej działania będzie znacznie szerszy. Niezależny portal Meduza, działający za granicą, ocenia, że "każdego człowieka" będzie można uznać za "zagranicznego agenta".

Prawniczka specjalizująca się w sprawach mediów Galina Arapowa powiedziała dziennikowi "Kommiersant", że zapisy ustawy mogą dotyczyć "połowy kraju" ze względu na szeroki zakres użytych w niej sformułowań. Zdaniem ekspertki do uznania kogoś za "zagranicznego agenta" wystarczy post w internecie z przedrukiem publikacji, ogłoszonej przez blogera uznanego za "zagranicznego agenta". Teoretycznie ustawa pozwala też na uznanie za "zagranicznych agentów" np. naukowców otrzymujących granty z zagranicy - ocenia Arapowa.

Na mocy ustawy o mediach-"zagranicznych agentach" taki status nadano w Rosji kilku mediom, głównie amerykańskim, publikującym swoje materiały dla odbiorców w Rosji. Są to: Głos Ameryki i Radio Wolna Europa/Radio Swoboda (RFE/RL) oraz kilka związanych z RFE/RL projektów medialnych - kanał telewizyjny Nastojaszczeje Wriemia, Radio Swoboda w języku tatarskim, portale internetowe: Sibir.Realii, Idel.Realii, Kavkaz.Realii i Krym.Realii oraz portal Faktograf.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl