Już w najbliższy piątek i sobotę Warszawa stanie się najważniejszym punktem na światowej mapie bezpieczeństwa. Do stolicy Polski zjadą wówczas wszyscy kluczowi przywódcy państw NATO. Będą oni dyskutować o realiach współczesnej Europy, a w szczególności o zagrożeniu, płynącym ze strony nieprzewidywalnej i agresywnie nastawionej Rosji. W tych dniach w stolicy trzeba przygotować się na sporo zmian.

W Legionowie pod Warszawą, w Centrum Szkolenia Policji uruchomiono Policyjne Centrum Dowodzenia. Jak ustaliła TVP Info, centrum z Legionowa będzie kierować działaniami policji, straży granicznej i celników. Natomiast ich praca będzie koordynowana z pracą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
 
W najbliższych dniach Warszawa stanie się jedną z najbardziej chronionych stolic na świecie. W promieniu stu kilometrów zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna dla małych samolotów (również dronów). Z kolei samoloty pasażerskie startujące z Okęcia będą musiały omijać niebo nad centrum miasta, a w powietrzu przez całą dobę dyżur będą pełnić myśliwce.
 
W związku ze szczytem NATO, między 6 a 9 lipca w znacznej mierze zmieni się funkcjonowanie ulic w Śródmieściu, na Pradze-Południe, Woli oraz Ochocie. Ulice zostaną wyłączone z parkowania oraz zamknięte dla samochodów i rowerów. Pojazdy komunikacji miejskiej będą kierowane na trasy objazdowe.
 
Zmiana organizacji ruchu
W dniach 7-9 lipca wprowadzone będą duże zmiany w ruchu drogowym. Najwięcej wyłączeń ruchu będzie w pobliżu PGE Narodowy, a także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska. Zamknięta będzie nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki pomiędzy mostem Poniatowskiego a Świętokrzyskim. Ograniczenia dotkną także pieszych – całkowicie zamknięta będzie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Poniatowskiego.
 
Zakazy zatrzymywania się (wyłączenia z parkowania)
Pierwsze zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela  obowiązywać będą od 6 lipca, godz. 22.00. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników oraz na ulicach poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań ulic.
 
Mieszkańcy tych obszarów będą mogli bezpłatnie parkować swoje pojazdy na innych miejscach niż przypisane do ich abonamentów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego lub całodobowo na parkingach P+R.
 
Zmiany w komunikacji publicznej
Zmiany w ruchu drogowym wiążą się z dużymi zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pierwsze autobusy i tramwaje zmienią trasy w czwartek, 7 lipca. od ok. godz. 9.00. Największe zmiany obowiązywać będą od piątku, 8 lipca od ok. godz. 00.00 do soboty 9 lipca do godz. 24.00.
 
Ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, wymienione informacje mogą ulec zmianie. W trakcie trwania samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.
 
Informacje dla mieszkańców
Informacje o utrudnieniach w trakcie szczytu NATO przekazywane są do mieszkańców poprzez wielorakie kanały komunikacji. Plakaty i ulotki umieszczone są w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowcach w rejonach najbardziej dotkniętych zakazami parkowania oraz zmianami w organizacji komunikacji zbiorowej i prywatnej. We wszystkich środkach komunikacji miejskiej na ekranach mieszkańcy mogą obejrzeć specjalne spoty.
 
Poza tym wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie dotyczące zakazu przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie. Zakaz będzie obowiązywał od 7 do 9 lipca. Przede wszystkim w okolicach stadionu PGE Narodowy, Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego, Traktu Królewskiego i Alei Jerozolimskich. Nie będzie można transportować m.in. materiałów wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych oraz żrących.