Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę PiS o TK za niekonstytucyjną

Trybunał Konstytucyjny zasądził w swojej sprawie. Ogłosił wyrok dotyczący nowelizacji ustawy o TK, która została przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Tomasz Hamray/Gazeta Polska
Trybunał Konstytucyjny zasądził w swojej sprawie. Ogłosił wyrok dotyczący nowelizacji ustawy o TK, która została przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nie było chyba zaskoczeń, że Trybunał zarządzany przez Andrzeja Rzeplińskiego ogłosi, że nowela PiS jest niekonstytucyjna. Wyrok w tej sprawie został zresztą już opublikowany - w... internecie. 

Prace nad wyrokiem ws. ustawy rozpoczęły się we wtorek. Rozpatrywało ją 12 sędziów, oznacza to, że TK wyda wyrok wbrew zapisom nowej ustawy, która nakazuje, że sprawa powinna być rozpoznana w pełnym, a więc liczącym 13 sędziów składzie.

Sędziowie TK rozpatrywali skargę Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL, I prezesa Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Krajowej Rady Sądownictwa na ustawę PiS z grudnia 2015 r., naprawiającą sytuację w TK.
 
Dziś okazało się, że politycy Platformy Obywatelskiej wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują projekt orzeczenia TK, jakie ma zostać wydane! Podobno wyrok ten krąży "po mieście" już od dwóch tygodni, co czyniłoby z posiedzeń TK jedną wielką farsę.

Premier Beata Szydło zapowiedziała już wczoraj, że nie opublikuje decyzji TK w sprawie ustawy Prawa i Sprawiedliwości.

Trudno, aby to posiedzenie Trybunału uznać jako takie, którego rozstrzygnięcia będą wiążące, z uwagi na to, że nie odbywa się ono na zasadach, jakie przewiduje ustawa. Po raz kolejny Trybunał, przynajmniej cześć sędziów, dokonuje pewnego aktu politycznego. Potrzebna jest w Polsce zgoda i konsensus polityczny, by uspokoić sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym. Taki konsensus jest możliwy, my proponowaliśmy wielokrotnie różne możliwości rozwiązań, ale po drugiej stronie nigdy nie było woli szukania porozumienia

– powiedziała Beata Szydło.

 

Źródło: niezalezna.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo