Układ Okrągłego Stołu wyszedł na ulicę. Kontrmanifestują narodowcy

  

Manifestacja pod hasłem "Obywatele dla demokracji" zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji zgromadziła kilka tysięcy osób. W antyrządowym proteście biorą udział przedstawiciele wszystkich okrągłostołowych partii opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i postkomunistów.

Wiec rozpoczął się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha. Odbyły się wystąpienia lidera KOD Mateusza Kijowskiego, Ryszarda Petru (Nowoczesna), Barbary Nowackiej (Zjednoczona Lewica), Sławomira Neumanna (PO) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL). 

Przemówienia były dość groteskowe. Władysław Kosiniak-Kamysz, którego partii jest bliżej do komunistycznego ZSL niż do niepodległościowego PSL sprzed kilkudziesięciu lat, odwoływał się do... Stanisława Mikołajczyka. Barbara Nowacka histerycznym głosem rozpoczęła swoją przemową od słów "Obywatelki i obywatele", co w ustach liderki postkomunistycznego ugrupowania musiało skojarzyć się z "Towarzyszki i towarzysze". Następnie na mównicę wstąpił Sławomir Neumann z rządzącej przez 8 lat Platformy Obywatelskiej, który stwierdził, że opozycja nie da nikomu... zawłaszczyć państwa. "Dla nas wolność i solidarność to podstawowe wartości. Nie oddamy polskiej wolności" - krzyczał. Polityk PO - partii, która nie wykonała w ostatnim roku 15 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, zarzucał też PiS-owi i Jarosławowi Kaczyńskiemu, że nie realizuje wyroków TK.

Wszystkich przebił jednak Ryszard Petru, strasząc szybkim "zamachem na wolność". "Być może jest to ostatnia legalna demonstracja" - mówił bankowiec.
"Możemy zatrzymać ten szalony marsz PiS. Panie prezesie Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska" - wołał.

Na marszu pojawiło się wielu innych polityków opozycji, m.in. Rafał Grupiński, Andrzej Halicki, Grzegorz Schetyna. Był też Roman Giertych. Manifestacja zakończy się przez Pałacem Prezydenckim.

Słychać hasła "Obronimy demokrację", "Stop psuciu demokracji", "Niezawisłość Trybunału", "Chcemy konstytucji, a nie rewolucji", "Państwo prawa - ważna sprawa". Podobne protesty - tyle że znacznie mniejsze - odbywają się w kilku innych polskich miastach, m.in. w Poznaniu, Szczecinie i Lublinie.

Naprzeciwko zebrała się znacznie mniejsza grupa narodowców, którzy wznosili hasła antykomunistyczne i przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Na kwarantannie chciał oszukać policjantów

/ pixabay.com

  

Objęty kwarantanną 38-letni mieszkaniec powiatu słupskiego próbował uniknąć kary za jej złamanie. Poszedł do garażu i ogródka, a dzielnicowemu, który zadzwonił do niego podczas kontroli, powiedział, że jest w mieszkaniu, ale chwilowo nie może podejść do okna.

38-latek z powiatu słupskiego, będąc na kwarantannie, zamiast pozostać w izolacji, poszedł do garażu i ogródka. O łamaniu obowiązującego zakazu ktoś z mieszkańców powiadomił dzielnicowego. Funkcjonariusz, będąc przed blokiem, w którym mieszka 38-latek, zadzwonił do niego i poprosił, by ten podszedł do okna.

Mężczyzna, jak wynika z policyjnego komunikatu policji, powiedział, że jest w domu i za chwilę podejdzie do okna, po czym się rozłączył. Oddzwonił po kilku minutach i wyjrzał przez okno. Początkowo zaprzeczał, że wyszedł z mieszkania, ale gdy został poinformowany, że są świadkowie jego zachowania, przyznał się do złamania zakazów.

Policjanci wszczęli postępowanie o wykroczenie, polegające na nieprzestrzeganiu przez osoby podejrzane o chorobę odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku grozi grzywna w wysokości do 500 zł. Informację o złamaniu kwarantanny przekazano sanepidowi, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć na mężczyznę grzywnę w wysokości 30 tys. zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts