Co ukrywa Petru? Rozdzielność majątkowa przed publikacją oświadczenia - DOKUMENT

Dwa tygodnie przed złożeniem oświadczenia majątkowego Ryszard Petru dokonał rozdzielności majątkowej ze swoją żoną, Małgorzatą Petru - ustalił portal niezalezna.pl.

Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Dwa tygodnie przed złożeniem oświadczenia majątkowego Ryszard Petru dokonał rozdzielności majątkowej ze swoją żoną, Małgorzatą Petru - ustalił portal niezalezna.pl. Dzięki tej decyzji lider "Nowoczesnej" nie musi opisywać całego majątku, który jest w posiadaniu małżeństwa Petru. Co do ukrycia ma poseł? 

2 grudnia br. na stronach sejmowych ukazały się oświadczenia majątkowe wszystkich posłów. Polacy dowiedzieli się, że bankowiec Ryszard Petru jest milionerem. Może się jednak okazać, że to nie cały majątek szefa Nowoczesnej i jego żony - wszystkiego nie dowiemy się dzięki rozdzielności majątkowej, na jaką zdecydowali się państwo Petru.Ciekawa jest zbieżność dat w tej sprawie. Swoje oświadczenie majątkowe Ryszard Petru złożył 12 listopada 2015 r. Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że wspólnota majątkowa Ryszarda Petru i jego żony ustała 30 października 2015 r. – czyli pięć dni po wyborach parlamentarnych, a dwa tygodnie przed złożeniem oświadczenia o posiadanym majątku: Dlaczego poseł tak postąpił? Nie wiadomo. Próbowaliśmy się skontaktować z liderem Nowoczesnej, lecz nie odbierał telefonu. Wysłaliśmy też zapytania mailem.

Rozdzielność majątkowa ustanowiona przed złożeniem oświadczenia majątkowego sprawiła, że Ryszard Petru nie musiał ujawniać majątku, który do 30 października był wspólny z żoną. Zakładając hipotetycznie, poseł mógł przed ustanowieniem rozdzielności przelać pieniądze na konto żony i ustalając rozdzielność, podzielić majątek tak, by pieniądze te stały się własnością żony. 

Dla porównania poseł PO Andrzej Halicki, który ma wspólnotę majątkową z żoną, musiał w oświadczeniu ujawnić, ile żona ma na koncie.


(Fot. orka.sejm.gov.pl)

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej umożliwia bezpłatny dostęp do informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie. Wpisy do ewidencji są dokonywane zdalnie poprzez system teleinformatyczny prowadzony przez Ministra Gospodarki lub tradycyjnie za pośrednictwem urzędu gminy wybranego przez wnioskującego o wpis przedsiębiorcę. I tak w danych dodatkowych odnoszących się do firmy „Ryszard Petru Consulting” (która również widnieje w oświadczeniu majątkowym posła .Nowoczesnej) czytamy, że „małżeńska wspólność majątkowa ustała dnia 30-10-2015 roku".


(Fot. orka.sejm.gov.pl)

 

Źródło: niezalezna.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo