Uchodźcy wkrótce przyjadą, a Polacy z Donbasu, gdzie trwa wojna? Oburzające tłumaczenie MSZ

  

W Brukseli podjęto dzisiaj decyzję o kwotach ws. uchodźców. Wiceszef polskiego MSZ Rafał Trzaskowski przyznał, że pierwsi przybysze wkrótce pojawią się w Polsce. To samo ministerstwo - pytane o przyjazdów Polaków z Donbasu, w którym trwa wojna - twierdzi, że na przeszkodzie stoi prawo międzynarodowe.

Podczas spotkania z dziennikarzami minister Trzaskowski potwierdził, że do Polski trafi około 4,5 tysiąca uchodźców. Oprócz 2 tysięcy osób, na które Polska wcześniej się zgodziła. "Nie było możliwości zablokowania decyzji ws. podziału uchodźców" - twierdzi wiceszef MSZ.

"To zgniły kompromis" - mówi poseł Waszczykowski. Polska kłania się w pas Berlinowi (CZYTAJ WIĘCEJ)

W tym kontekście oburzająco brzmi tłumaczenie przedstawicieli tego samego ministerstwa, gdy zostali zapytani o pomoc w wyjeździe grupie Polaków z Donbasu ogarniętego wojną.

"Słuchając zapewnień, że Polska jest gotowa przyjąć setki uchodźców-Muzułmanów, ubolewamy, że dla nas – katolików, potomków represjonowanych Polaków, dzieci i wnuków przymusem wywiezionych przez NKWD z Podola i terenów byłej II RP na Donbas polskich żołnierzy, nauczycieli, urzędników, nie ma miejsca w naszej historycznej Ojczyźnie…” – cytował słowa Polaków z Mariupola serwis kresy24.pl.


O odpowiedzi MSZ na prośbę ewakuacji pisze portal tvp.info
"Zorganizowanie wyjazdu Polakom byłoby podważeniem sprawowania przez Ukrainę kontroli nad jej terenami – tak MSZ odniosło się do sprawy ewentualnego sprowadzenia do kraju ok. 100 Polaków z Mariupola na wschodniej Ukrainie. W zeszłym tygodniu napisali oni do prezydenta i premier list z prośbą o ewakuację do Polski. Tymczasem MSZ ostrzega, że na przeszkodzie stoi prawo międzynarodowe, zaś sam Mariupol jest bezpieczny" - czytamy na stronie internetowej TVP Info.

Dramatyczny apel Polaków z Mariupola: Jesteśmy gotowi sprzątać w Polsce ulice (CZYTAJ WIĘCEJ)

Na dodatek Marcin Wojciechowski, rzecznik MSZ, powiedział radiowej Jedynce, że Polacy, którzy chcieli wrócić do Polski, zostali ewakuowani już w styczniu.

"Ta sprawa jest niezwykle delikatna również z punktu widzenia prawa międzynarodowego – stwierdził. Jak wyjaśniał, osoby polskiego pochodzenia, które chcą ewakuacji, mieszkają blisko frontu, ale jednak jest to teren w pełni kontrolowany przez Ukraińców. W ocenie rzecznika MSZ, zorganizowanie wyjazdu Polakom byłoby „podważeniem” sprawowania przez Ukrainę kontroli nad jej terenami" - pisze TVP Info.

Bezradne to MSZ. Polakom na Ukrainie nie potrafią pomóc, a Brukseli nie potrafią się sprzeciwić. Tymczasem co powiedział dzisiaj premier Słowacji Robert Fico?: "Nie będziemy respektować decyzji o wprowadzeniu obowiązkowych kwot", dodając, że jego kraj jest gotowy wejść w spór prawny z Brukselą niż zgodzi się na dyktat unijnej administracji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Te sondaże nie pozostawiają złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu w walce o PE

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Partia Jarosława Kaczyńskiego niezmiennie na prowadzeniu! Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, obóz rządzący zdobyłby 42,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 39,3 proc. głosów, a 6,1 proc. głosów uzyskałaby Wiosna Roberta Biedronia - wynika z najnowszego sondażu. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło o 3,7 proc.

Najnowszy sondaż Estymator został zrealizowany dla DoRzeczy.pl. [polecam:https://niezalezna.pl/263727-prawo-i-sprawiedliwosc-odjezdza-opozycji-polacy-surowo-ocenili-brak-pomyslow-koalicji-obywatelskiej]

Jak dodano, próg przekracza jeszcze Ruch Kukiz'15, na który chce głosować 5,2 proc. badanych. Oznacza to spadek o 1,8 proc. poparcia w porównaniu z badaniem z lutego.

Wynik koalicji rządzącej stanowi poprawę w stosunku do tych badań, w których PiS uzyskał 38,5 proc. poparcia - ich poparcie wzrosło więc o 3,7 proc. Wynik Koalicji Europejskiej jest wyższy o 6,1 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Z kolei Wiosna Biedronia od ostatniego sondażu straciła 4,1 proc. poparcia.[polecam:https://niezalezna.pl/263679-najnowszy-sondaz-prawo-i-sprawiedliwosc-zyskuje-koalicja-europejska-traci]

Pod progiem znalazła się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 3,4 proc. (wzrost o 0,2 proc.), Lewica Razem z poparciem 1,9 proc. (wzrost o 0,1 proc) oraz Polska Fair Play Bezpartyjni, na którą głosować chce 1,1 proc.

"Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 22 mandaty. Trzecia w zestawieniu Wiosna dostałaby 6 mandatów, a ruch Pawła Kukiza 3 mandaty" - czytamy na stronie.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaki komitet wyborczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl