Propaganda Rosji i Białorusi w natarciu. Jak reżimowe media komentują zapowiedź dostaw czołgów na Ukrainę

Deklaracja Niemiec odnośnie przekazania Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A6, a także zezwolenie Berlina, by pozostałe europejskie kraje, posiadające Leopardy, także mogły je wysłać, odbiła się szerokim echem we wschodnich mediach. Podobnie jak zapowiedź prezydenta USA Joe Bidena w kwestii przekazania 31 czołgów M1 Abrams. Jak można było się domyślać, "eksperci" z Rosji i Białorusi postanowili zdyskredytować wszystkie zalety zachodniego sprzętu i stwierdzić, że jest on znacznie gorszy od rosyjskich czołgów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że według najnowszych danych, Rosja straciła na Ukrainie blisko 3,2 tys. czołgów różnego typu, a najnowsza "myśl technologiczna" w tym segmencie – rosyjskie czołgi T-14 Armata, w ogóle nie nadają się do użytku.

M1A2 Abrams
Wikipedia.eng.

Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły zamiar dostarczenia Ukrainie czołgów M1 Abrams i Leopard 2A6. Berlin pozwoli również innym krajom na transfer do Kijowa czołgów produkcji niemieckiej, które są w ich służbie. Szereg krajów europejskich już zadeklarowała gotowość udostępnienia Ukrainie swoich pojazdów opancerzonych – czytamy w artykule zamieszczonym na stronie białoruskiej agencji prasowej BiełTA. 

W dalszej części portal cytuje fragment z rosyjskiego dziennika "Izwiestia". Czytamy w nim m.in:

Eksperci zauważają, że te dostawy raczej nie doprowadzą do strategicznego punktu zwrotnego – pojazdy niezbyt nadają się do pracy na wschodnioeuropejskim teatrze działań i pod wieloma względami są gorsze od rosyjskiego T-90M.

Andriej Frołow, rosyjski ekspert wojskowy, pochylił się zaś nad kwestią przekazania Ukrainie amerykańskich czołgów Abrams. Jego zdaniem, w grę wchodzą dwie wersje czołgów – M1A1 lub M1A2. 

Druga z wymienionych opcji ma różne wersje modyfikacji, związane z ochroną pancerza, poprawą systemu celowniczego czy systemu kierowania ogniem. Oczywistym jest jednak, że Ukraińcy nie otrzymają najnowocześniejszych modyfikacji. 

– wskazał. Jak dodał, Abramsy "nie są lepsze od rosyjskich czołgów T-90, a nawet T-72".

Dla wschodnioeuropejskiego teatru działań, zwłaszcza w okresie wiosenno-jesiennym, czołgi Abrams to zbyt ciężkie pojazdy. Mają więcej ograniczeń manewrowości niż sam T-72

 – powiedział Frołow. 

W dalszej części wracamy do kwestii niemieckich Leopardów. Cytowany przez agencję BiełTA Siergiej Suworow, określany jako ekspert w dziedzinie pojazdów opancerzonych, stwierdził, że Leopardy w wersji 2A6 "mają swoje słabe strony". 

Świat nie wymyślił jeszcze idealnego czołgu (...) Niemieccy czołgiści powiedzieli mi, że Leopard 2 skończył się wraz z modyfikacją A4. A wszystko inne to niepotrzebne problemy. Zwłaszcza z podwoziem i elektroniką

– uznał Suworow. 

Wymiary Leoparda 2 są znacznie większe niż T-90. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zderzenia naszego pojazdu w porównywalnych warunkach jest mniejsze niż „Niemca"

– dodał. 

Ze strategicznego punktu widzenia dostawa zachodnich czołgów nie wpłynie na sytuację na froncie. Nie ma walk czołgów na otwartym polu, gdzie bierze się pod uwagę tylko ich charakterystykę  

– uważa z kolei ekspert wojskowy Aleksiej Leonkow.

Proroctwa putinowskich ekspertów już po kilku godzinach okazały się kolejnymi bajkami. Stany Zjednoczone zapowiedziały bowiem, że dostarczą Ukrainie nowe czołgi M1A2 Abrams - te same, których według Frołowa Ukraińcy mieliby nie otrzymać.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Rosja #Białoruś #zbrojenia #Ukraina #czołgi Leopard #Niemcy #Abrams #wsparcie #Kijów #wojna #front

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo