Oni będą orzekać. Ławnicy SN wybrani przez Senat i ich twórczość w social media. To szokuje!

Osiem gwiazdek, zdjęcia z politykami Koalicji Obywatelskiej i porównanie prezesa PiS do Hitlera - to twórczość, którą w mediach społecznościowych w ostatnich latach uprawiali nowi ławnicy Sądu Najwyższego - ci wybrani przez Senat RP.

Zdjęcie ilustacyjne
Piotr Galant/Gazeta Polska; Facebook

Senat RP wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji. Wybrani zostali: Robert Burek, Radosław Jeż, Marek Molczyk, Mariusz Wilczyński, Jarosław Gałkiewicz, Arkadiusz Sopata, Przemysław Wiszniewski, Małgorzata Figa-Tomińska, Joanna Lasko, Stanisław Adamski, Magdalena Bielska, Sylwia Bogusz, Izabela Fularz,  Grzegorz Gołębiowski, Piotr Kaliszek, Grzegorz Kolek, Andrzej Kompa, Roman Piotrowski, Jarosław Płuciennik, Sława Rafalak, Anna Schmidt-Fic, Robert Szczerbaniak, Urszula Szrek-Adamska, Anita Czarniecka, Sławomir Majdański, Sławomir Majewski, Jolanta Puacz-Olszewska, Monika Szafraniec, Ewa Topór-Nawarecka, Grzegorz Wiśniowski.

Ławnicy mają objąć swoje funkcje 1 stycznia 2023 r. i pełnić je do 31 grudnia 2026 r. Kandydatury zdecydowanej większości wyłonionych ławników - 26 osób - zostały zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji.

Jak pisaliśmy w Niezalezna.pl, jedna z nowych ławniczek znana jest z... udzielenia wypowiedzi rosyjskiemu "Sputnikowi", gdzie protestowała przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej. Inna z ławniczek obrażała polskie służby, stwierdzając, że Straż Graniczna, policja, wojsko i WOT "dopuszczają się na granicy polsko-białoruskiej zorganizowanej zbrodni przeciwko ludzkości. 

Nowi ławnicy Sądu Najwyższego i ich wpisy w internecie

Maciej Stańczyk przenalizował wpisy w mediach społecznościowych z kont czternastu nowych ławników Sądu Najwyższego, których wybrał Senat RP. Kontrowersji nie brakuje, a wspólnym mianownikiem jest daleko idący "antypis" - czy to właśnie nienawiść do partii rządzącej była kryterium wyboru tzw. sędziów społecznych orzekających w SN?

Przykładowo, ławnik Przemysław Wiszniewski wrzucał na Facebooka zdjęcia porównujące Jarosława Kaczyńskiego do... Adolfa Hitlera. Do tego pisał, że "serdecznie namawia obywateli, by nie wpuszczali do swoich mieszkań pazernego kleru". 

- Obalimy dyktaturę - to grafika z konta ławnika Stanisława Adamskiego. Jest też "osiem gwiazdek", na jednym ze zdjęć Adamski pozuje z banerem Róży Thun. "Osiem gwiazdek" jest też na profilu ławniczki Sylwii Bogusz, a Anita Czarniecka - ta od wywiadu w "Sputniku" - chwaliła się... wezwaniem na policję po proteście dotyczącym sądownictwa. 

"Polska to chory kraj" - taką grafikę ma na swoim profilu ławniczka Małgorzata Figa-Tomińska. Sławomir Majdański, także nowy ławnik, chwali się, że był na konwencji PO - pozuje na zdjęciach m.in. z Bogdanem Borusewiczem i Krzysztofem Brejzą, czyli... senatorami, którzy wybierali ławników. 

"Kukiz to polityczna dziwka" - pisał na Facebooku w sierpniu 2021 r. nowy ławnik Roman Piotrowski. Sława Rafalak, która także będzie orzekać w SN, pisała: "Witajcie w Katolibanie. Ye**ć PiS i wyznawców jego". 

Monika Szafraniec zachęcała do słuchania wulgarnej piosenki o "ośmiu gwiazdach". Z kolei Izabela Fularz pytała: "Czy patałachy z Obrony Terytorialnej, którzy za nasze pieniądze bawili się w wojenkę, gotowi do obrony kraju???" - post zamieściła... 24 lutego, w dniu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę.

Zobaczcie "przegląd twórczości" nowych ławników SN:

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Senat #ławnicy #Sąd Najwyższy

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo