XVII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" już za nami! Zobacz, co działo się w Spale. WIDEO I ZDJĘCIA

W piątek, 17 czerwca rozpoczął się XVII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" w Spale. Lista gości była bardzo długa: premier Mateusz Morawiecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, historyk Sławomir Cenckiewicz, marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz, prezes IPN Karol Nawrocki oraz solidna reprezentacja Rady Ministrów. Frekwencja podczas wydarzenia była naprawdę imponująca - wzięło w nim udział około 600 osób, które przybyły z całej Polski, a także z zagranicy, niemal ze wszystkich kontynentów. Podczas zjazdu odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skierowane do klubowiczów.

Konrad Falęcki/Gazeta Polska

Pierwszym honorowym gościem XVII Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" był premier Mateusz Morawiecki, który swoją wizytę rozpoczął dość nietypowo, bo... od turnieju ping-ponga. Grę szefa rządu uwieczniliśmy na nagraniu.

Następnie premier wziął udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego poruszył najważniejsze bieżące tematy polityczne.

- Spotykamy się na spotkaniach Klubów GP, żeby głęboko odetchnąć. Dziś spotykamy się jednak w cieniu nowej sytuacji, gdy świat wstrzymał oddech. Putin otworzył puszkę Pandory. Putin stwierdził, że trzeba doprowadzić do przesilenia. Sądzę, że doszedł do takiego wniosku, bo wiedział, że przegrywa wyścig techniczny, technologiczny, przemysłowy, gospodarczy, a w związku z tym wyścig o atrakcyjność modelu państwowego

- mówił do uczestników zjazdu premier Mateusz Morawiecki.

W liście do klubowiczów zwrócił się także prezydent Andrzej Duda.

- Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Spały na XVII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej". Bardzo się cieszę, że właśnie w obecnym czasie, kiedy w naszym regionie i całej Europie rozgrywają się wydarzenia o żywotnym znaczeniu dla naszego narodu i Ojczyzny, spotykają się Państwo, aby podjąć refleksję i dyskusję nad zagadnieniami najważniejszymi dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej

- napisał prezydent.

Gościem pierwszego dnia zjazdu była również prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

- Już preambuła naszej konstytucji mówi o tym, że po 89 roku odzyskujemy niepodległość i mamy być państwem suwerennym i demokratycznym. A więc ta suwerenność powinna być naszym drogowskazem dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń 

- powiedziała prezes TK w rozmowie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem podczas panelu dyskusyjnego na Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej".

Podczas wydarzenia w Spale odbyła się niezwykle interesująca dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym. Mówiono m.in. o transformacji energetycznej, zielonej energii czy cenach węgla. Jeden z uczestników zwrócił uwagę na najnowszą decyzję polityków europejskich, która w kwestii bezpieczeństwa energetycznego może mieć opłakane skutki.

W konsekwencji transformacji energetycznej europejska gospodarka, której globalny udział w emisji wynosi ok. 7 procent, staje się coraz mniej konkurencyjna, coraz droższa, względem gospodarek innych części świata - mówił w panelu "Suwerenność energetyczna" prezes ENEA S.A. Paweł Majewski. Wcześniej - w rozmowie z niezalezna.pl - przyznał: "nasze podejście do zielonej transformacji można by scharakteryzować jako „zielony konserwatyzm”".

- Główną ideą, która w obszarze energetyki przyświeca rządowi Zjednoczonej Prawicy, a która rzeczywiście jest realizowana w rodzinie spółek energetycznych, to idea suwerenności energetycznej, ale rozumianej jako bezpieczeństwo. Suwerenność ma nam zapewnić bezpieczeństwo 

- mówił prezes ENEA Paweł Majewski.

Podczas drugiego dnia zjazdu odczytano list od prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Ten rok ukazał nam, niestety, kolejne, jakże tragiczne, oblicze tej szczególności. Żyjemy pod jej przytłaczającym ciężarem od 24 lutego. Kiedy słyszycie Państwo te słowa, Ukraina już sto czternasty dzień stawia heroiczny opór barbarzyńskiemu najeźdźcy, prącemu ogniem i żelazem do budowy imperium, będącego na każdym etapie swoich dziejów większym bądź mniejszym więzieniem narodów

- podkreślił prezes PiS w liście.

O zdrowiu i rodzinie rozmawiano podczas panelu z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

Podczas debaty "Rodzina - przyszłością Polski" minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek podkreślał znaczenie praw i obowiązków w życiu młodych ludzi.

- Życie bez odpowiedzialności i bez obowiązków kończy się zniewoleniem i upadkiem rodziny. Feminizm doprowadził do tego, że kobiety trzydziestoparoletnie mówią, że zastępują swoje macierzyństwo i przelewają je na kotka czy psa. (...) Brak odpowiedzialności nie tylko za rodzinę, ale również za przyszłość kolejnych pokoleń. Nikogo nie interesują przyszłe pokolenia

- powiedział minister.

Kolejnym honorowym gościem XVII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale był były minister obrony narodowej, marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz.

- Niedawno na wniosek Służby Kontrwywiadu Wojskowego Aleksiej Biełow - ze względu na to, że został uznany za informatora przekazującego nieustannie informacje stronie rosyjskiej - został wyeliminowany z możliwości przebywania w Polsce oraz prowadzenia działalności gospodarczej. To był informator rosyjski, człowiek, który przez cały czas kontrolował sprawę remontu, a potem odbioru samolotu Tu-154

- powiedział Antoni Macierewicz o byłym współwłaścicielu spółki Polit Elektronik, która w 2009 r. wysłała do Rosji rządowe tupolewy. 

Wczoraj 73 lata skończył prezes PiS Jarosław Kaczyński, o którego urodzinach nie zapomnieli klubowicze i odśpiewali mu spontaniczne "Sto lat".

Trzeciego dnia zjazdu odczytano listy od ministra Jacka Sasina, minister Marleny Maląg i marszałek Sejmu Elżbiety Witek. A gościem ostatniego dnia zjazdu był prezes IPN dr Karol Nawrocki.

- W biurze lustracyjnym IPN jest pół miliona wniosków lustracyjnych. Instytut każdego roku od 15 lat działania biura znajduje 100 kłamców lustracyjnych w sektorze dyplomacji międzynarodowej, administracji państwowej, życia publicznego. 1500 kłamców lustracyjnych i pół miliona wniosków - IPN dba także o jakość życia publicznego. (...) Ci, którzy chcą likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, po prostu szkodzą Polsce. IPN jest gotowy do tego, by opowiadać historię Polski na świecie - powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 


Źródło: niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo