W rocznicę katastrofy poziom promieniowania zaburzony. Czarnobylska elektrownia znowu stwarza zagrożenie?

24 lutego w ręce Rosjan wpadła elektrownia w Czarnobylu. Pomimo tego, że obiekt nie funkcjonuje, wciąż stwarza ogromne ryzyko. Po 36 latach od katastrofy, niechlubna elektrownia znów osiąga nienormalny poziom promieniowania. A to wszystko niechlubna "zasługa" rosyjskiej agresji.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Atomowa elektrownia w Czarnobylu została zajęta przez Rosjan 24 lutego i dopiero pod koniec marca wycofano stamtąd rosyjskie wojska. Według relacji NEXTA, podczas swoich działań przy obiekcie, Rosjanie mieli m.in. rozkopywać skażoną ziemię. Z doniesień wynika, że ukradli również część materiałów radioaktywnych.

Dziś, w dzień 36 rocznicy wybuchu elektrowni, Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi ostrzega w rozmowie AFP, że z powodu toczących się tam walk, doszło do anomalii w promieniowaniu.

„Poziom promieniowania, powiedziałbym, jest nienormalny. Były chwile, kiedy poziomy wzrosły z powodu przemieszczania się ciężkiego sprzętu, który siły rosyjskie przywoziły tutaj i kiedy odchodziły."

- przekazał Grossi.

Wysoki poziom ryzyka

Szef MAEA podkreślił, że rosyjska okupacja obiektu była "bardzo, bardzo niebezpieczna". Z kolei Adi Roche, dobrowolny dyrektor generalny Chernobyl Children Ireland zaznacza, że ryzyko wcale nie zmalało.

„Kto może powiedzieć, że szaleństwo nie wróci do tego najdelikatniejszego miejsca? Albo, gdyby zabłąkany pocisk uderzył w ten sarkofag, który został zbudowany, aby próbować chronić świat przed dalszą emisją radioaktywności, możesz spodziewać się potencjalnie ogromnej katastrofy."

- mówiła w rozmowie z dziennikarzami The Times Roche.

Paliwa bezpieczne

Jak zapewnił dziś szef MSW Ukrainy - magazyny paliwa jądrowego są bezpieczne. Denis Monastyrsky poinformował o pełnym odzyskaniu kontroli nad atomową elektrownią przez Ukrainę.

"Świat może być spokojny, że uporządkujemy tu sprawy i zapewnimy standardy bezpieczeństwa magazynów paliwa jądrowego i innych niebezpiecznych obiektów"

– powiedział ukraiński minister. Jak dodał, "Tragedia, która wydarzyła się 36 lat temu, nigdy nie powinna się powtórzyć".

Przypomnijmy, że Szef MAEA ma w tym tygodniu odwiedzić elektrownię, aby "zintensyfikować wysiłki na rzecz zapobieżenia niebezpieczeństwu awarii jądrowej" .

 

 

 Źródło: mirror.co.uk, rbc.ua, МВС України, niezalezna.pl

#Katastrofa w Czarnobylu #Czarnobyl #Ukraina

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo