Spotkają się prezydent Duda i premier Johnson

Forma i sposób udzielenia pomocy Ukrainie będzie głównym tematem czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

fot. Jakub Szymczuk/ prezydent.pl

Kumoch przekazał, że prezydent Andrzej Duda spotka się w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w czwartek.

- Podstawowym tematem tego spotkania jest forma i sposób udzielenia pomocy Ukrainie. Zwłaszcza w obliczu zbrodni w Buczy, pomoc ta jest niezbędna i pilna, a Polska i Wielka Brytania należą do największych przyjaciół Ukrainy w NATO

- powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że wizyta jest efektem ubiegłotygodniowej rozmowy telefonicznej obu przywódców, do której doszło z inicjatywy premiera Johnsona. - Rosyjska agresja na Ukrainę bardzo mocno pokazała jak bliskie są stanowiska Polski i Wielkiej Brytanii w sprawach dotyczących bezpieczeństwa w Europie - podkreślił Kumoch.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu z Ukrainy do Polski przybyło ponad 2,4 mln osób.

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły wojska ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Chodzi o Buczę, Irpień, Hostomel, a także inne miejscowości.

Jak przekazało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), od początku inwazji do północy z soboty na niedzielę w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1417 cywilów, a 2038 zostało rannych.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo