"Przyszły tydzień będzie kluczowy". Polska szykuje się na szczyt NATO i posiedzenie Rady Europejskiej

Podczas czwartkowej narady w BBN rozmawiano o wypracowaniu strategii politycznej na szczyt NATO oraz posiedzenia Rady Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek spotka się z prezydentem Szwajcarii oraz premierem Holandii.

Twitter/@BBN_PL

W czwartek wieczorem w BBN odbyła się kolejna narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu ws. Ukrainy.

Rzecznik rządu po zakończeniu spotkania powiedział dziennikarzom, że głównymi tematami rozmowy była niedawna wizyta premiera Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Czech i Słowenii w Kijowie, a także rozmowy prezydentów Polski i Turcji oraz zbliżający się nadzwyczajny szczyt NATO.

Müller poinformował, że podczas narady rozmawiano na temat wypracowania strategii politycznej na przyszły tydzień, kiedy odbędzie się szczyt NATO oraz posiedzenie Rady Europejskiej.

- Głównie omawialiśmy dziś kwestie związane ze szczytem NATO, w jaki sposób NATO mogłoby pomóc jeszcze Ukrainie, jeśli chodzi o własną obronę. A z drugiej strony jak Rada Europejska może zareagować w postaci chociażby dalszych sankcji, innych działań pomocowych, czy finansowych, pakietu odbudowy dla Ukrainy

- mówił.

Ocenił, że przyszły tydzień będzie kluczowy i stąd też kolejne intensywne dyplomatyczne działania prezydenta oraz premiera.

W tym kontekście poinformował, że w poniedziałek wizytę w Polsce złoży prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassis, który m.in. spotka się z Morawieckim. - Tutaj chcemy rozmawiać o sankcjach. Tak jak wiemy Szwajcaria jest istotnym krajem pod kątem chciażby blokowania transferów finansowych i też Szwajcaria pod tym kątem zachowuje się dobrze - wykonała takie ruchy, które kiedyś wydawałyby się nie do pomyślenia - powiedział Müller.

Dodał, że szef rządu spotka się w poniedziałek w Warszawie również z premierem Holandii Markiem Rutte. Jak mówił Holandia jest ważnym partnerem, ale "też partnerem - nie oszukujmy się - który ma nieco inne podejście chociażby jeśli chodzi o kwestię członkostwa Ukrainy w UE".

- Będziemy premiera Holandii przekonywać, że jednak z punktu widzenia strategicznego, najpierw status kandydacki Ukrainy, ale później również Ukraina jako członek UE, to jest kwestia ważnych decyzji geopolitycznych, które zabezpieczają cały obszar europejski i gwarantują w przyszłości pokój. Niełatwa będzie to rozmowa, ale konieczna

- ocenił Müller.

W przyszły czwartek, 24 marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, w Brukseli ma się odbyć nadzwyczajny szczyt NATO. W dniach 24-15 marca zebrać ma się Rada Europejska.

Czwartkowa narada w BBN odbyła się po tym, gdy w środę prezydenci Duda i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali w Ankarze o sposobach zatrzymania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzień wcześniej w Kijowie premier Morawiecki, szefowie rządów: Czech - Petr Fiala i Słowenii - Janez Jansza oraz wicepremier Jarosław Kaczyński spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Kaczyński przedstawił propozycję powołania misji pokojowej, przygotowanej przez NATO i być może także inne organizacje międzynarodowe. Misja miałaby być "osłonięta zbrojnie" i odbywać się na terytorium Ukrainy.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo