Premier wspomina dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. „Podniosła atmosfera, radość, duma”

43 lata temu rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski - zaznaczył w swoim wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. - Od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa - podkreślił szef rządu w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Mateusz Morawiecki
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

- 16 października 1978 roku biały dym nad Kaplicą Sykstyńską zwiastował wybór młodego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia, 43 lata temu, rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski

 - napisał w sobotę premier na Facebooku.

Jak wspominał, był wtedy dzieckiem, miał 10 lat, ale - jak dodał - pamięta dobrze "tę podniosłą atmosferę, radość, dumę i nadzieję, jaka wówczas ogarnęła cały kraj".

"Od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa. Nam, Polakom, trudno przecenić rolę Papieża Polaka w naszej walce o niepodległość i późniejszą akcesję do Unii Europejskiej" 

Premier podkreślił, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku była dla niego ogromnym wydarzeniem. - Pamiętam jak trzymałem słynny transparent "Wiara, niepodległość". Wszyscy wtedy czuliśmy, że historia naszego narodu zmienia na naszych oczach. To Jan Paweł II zwiastował nam wolną Polskę! - zaznaczył.

- Jak jednak niejednokrotnie podkreślał: "wolność jest człowiekowi dana ale i zadana. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy". Niech to przesłanie będzie nam bliskie dzisiaj tak jak było wtedy

- napisał Mateusz Morawiecki.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #Jan Paweł II

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo