Znów nieprawda w izraelskiej prasie. Wymyślili współpracę polskiego rządu z historykiem-kłamcą

Negujący Holokaust brytyjski historyk David Irving (na zdjęciu) nie organizował podróży po położonych w Polsce byłych niemieckich obozach koncentracyjnych pod patronatem polskiego rządu, jak napisał izraelski dziennik "Haarec" - zaznaczył ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Dyplomata poprosił gazetę o korektę.

David Irving
fot. Allan Warren, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

To bardzo frustrujące spotkać się z tego typu manipulacją w tak szanowanej gazecie jak "Haarec". Podróże Davida Irvinga "pod auspicjami polskiego rządu"? W rzeczywistości negującemu Holokaust Brytyjczykowi zabroniono wjazdu do Polski w 2019 r. Proszę o korektę

 - napisał Magierowski na Twitterze.

Dyplomata zamieścił fragment artykułu Nirit Anderman opublikowanego na stronach dziennika w niedzielę. Dziennikarka opisuje film dokumentalny poświęcony fascynacji przemysłu filmowego postacią Adolfa Hitlera.

Kiedy (autorzy dokumentu) odkryli, że (Irving) spędza letnie miesiące, oprowadzając wycieczki po położonych w Polsce obozach koncentracyjnych, określając je jako 'podróż przez prawdziwą historię', a wszystko to pod auspicjami polskiego rządu, postanowili umieścić go (w filmie)

- brzmi zaznaczony przez ambasadora fragment tekstu.

Magierowski załączył też link do artykułu portalu Times of Israel z marca 2019 r., w którym opisano reakcję polskich władz na apel Izraela o niezezwolenie na wizytę Irvinga w Polsce.

Ówczesny szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślił wtedy, że "idee oraz opinie" prezentowane przez Irvinga są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa. "W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce. Taka będzie decyzja naszego rządu, już podjęliśmy pewne kroki w tej kwestii" - mówił Czaputowicz.

Irving publicznie negował śmierć milionów Żydów w komorach gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. W 2006 r. w Austrii, gdzie gloryfikowanie zbrodni nazizmu jest również karalne, został skazany na trzy lata więzienia; po ponad roku został przedterminowo zwolniony.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#David Irving #Izrael #ambasada Polski w Izraelu #Haarec

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo