Andrzej Duda: Relacje z USA pozostają dobre

Relacje polsko-amerykańskie są na dobrym poziomie, dlatego, że mają charakter strategiczny; Amerykanie postrzegają nas jako dużego partnera - ocenił w rozmowie z portalem interia.pl prezydent Andrzej Duda.

zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

W piątkowej rozmowie z portalem interia.pl prezydent RP Andrzej Duda spytany o relacje polsko -amerykańskie ocenił, że są "one na dobrym poziomie".

Relacje ze Stanami Zjednoczonymi na przestrzeni ostatnich lat zostały zbudowane tak dobrze i osiągnęliśmy w nich tak wiele, jak nie udało się osiągnąć w zasadzie chyba nigdy w ciągu ostatnich 30 lat

 - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na obecność amerykańskich wojsk w Polsce, a także na znaczenie relacji USA dla polskiej energetyki. "Mamy na naszym terenie wojska amerykańskie; Stany Zjednoczone w dużej części zabezpieczają, w sensie dostaw, także i naszą suwerenność energetyczną, bo mamy kontrakty z amerykańskimi firmami na dostawy gazu skroplonego w USA" - powiedział.

Jeżeli mamy ruch bezwizowy między Polską a USA, czego nie było na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat - to pokazuje, że dosłownie w ciągu tych kliku ostatnich lat stosunki polsko-amerykańskie weszły na zupełnie inny poziom niż do tej pory

 - ocenił prezydent.

One na tym poziomie pozostają, dlatego, że mają charakter strategiczny, a kwestiach strategicznych, w państwie, w którym obowiązują właściwe reguły, zmiana władzy nie powoduje zmian relacji strategicznych

- podkreślił.

Dodał, że "wielokrotnie otrzymujemy z USA sygnały, i ze strony prezydenta Bidena, i ze strony Kongresu USA, że ta współpraca w ramach Trójmorza jest dla nich ważna, że ogromnie chcieliby tę współpracę rozwijać, i postrzegają nas jako takiego dużego partnera w tym formacie".

Prezydent Duda zapowiedział również, że "na pewno będzie rozmawiał z prezydentem Bidenem". "Mamy się spotkać na szczycie NATO, prowadzimy wymianę korespondencji. Uczestniczyłem też w szczycie klimatycznym, na który mnie zaprosił" - zaznaczył.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#sojusz polsko-amerykański #Stany Zjednoczone #Joe Biden #Donald Trump #Andrzej Duda #Polska #Trójmorze

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo